'Szkoła Dialogu' 2014-01-30 17:21:21
W ubiegłym roku szkolnym w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja w Pińczowie realizowany był ogólnopolski program edukacyjny "Szkoła Dialogu". Starania pińczowskiej młodzieży i ich opiekunów zostały docenione, gdyż na uroczystej gali, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie, nasze liceum zdobyło trzecie miejsce.
„Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami, a jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier i niechęci.
W ramach programu, któremu patronuje Minister Edukacji Narodowej, młodzież z pińczowskiego liceum, pod kierunkiem trenerów Forum oraz koordynatorów Marty Nowak i Tomasza Pietrzykowskiego, odkrywała historię przedwojennego Pińczowa, ze szczególnym uwzględnieniem śladów pobytu Żydów w naszym mieście.
Najważniejszym punktem przedsięwzięcia była organizacja gry miejskiej dla młodzieży gimnazjalnej. W ten sposób wiedza nabyta w trakcie projektu została przekazana kolejnym osobom. Dodatkowo w ramach projektu młodzież wykonała film dokumentujący całość działań, album ze zdjęciami starego Pińczowa oraz przygotowała dwujęzyczną stronę internetową, poświęconą kulturze i historii pińczowskich Żydów.
W roku 2013 w projekcie „Szkoła Dialogu” uczestniczyły 43 placówki edukacyjne z całej Polski, a jego podsumowanie odbyło się 15 stycznia 2014 roku na uroczystej Gali Szkoły Dialogu, która miała miejsce w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Patronat nad uroczystością objęła Anna Komorowska, a podczas części oficjalnej młodzież wysłuchała przemówień: prof. Władysława Bartoszewskiego, Waldemara Dąbrowskiego – Dyrektora Teatru Wielkiego, Andrzeja Folwarcznego – Prezesa Forum Dialogu,– Sekretarza stanu, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, prof. Ireny Lipowicz – Rzecznika Praw Obywatelskich, Stephena Mulla – Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina Polski i Henryka Wujca – Przewodniczącego Rady Fundacji.
Po części oficjalnej przedstawiciele Forum ogłosili laureatów i zwycięzców konkursu. Wszechstronność i duży zasięg oddziaływania projektu Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie sprawiły, iż komisja konkursowa przyznała naszej szkole tytuł laureata oraz III miejsce w tegorocznej edycji Szkoły Dialogu.
Warto dodać, iż na Gali Finałowej było obecnych ponad 1200 uczniów, nauczycieli, dyrektorów szkół i samorządowców. Przed takim audytorium wystąpiła uczennica liceum Nicola Bębenek, która zaprezentowała utwór „Szma Izrael”.
Na sukces projektu Szkoła Dialogu zapracowali następujący uczniowie: S. Bednarz, K. Borzęcka, K. Jakubczyk, W. Karcz, K. Konderak, P. Kozioł, G. Kukla, K. Nieznański, S. Podsiadło, B. Prażuch, A. Różalska, D. Sakwa, K. Schab, S. Stępień, M. Szkoła, P. Ta Duc, E. Puchała, A. Wójcik, P. Antolski, M. Król , I. Wątorek, N. Bębenek, N. Szymczyk, J. Zachariasz.
Opiekę nad różnymi działaniami związanymi z przedsięwzięciem sprawowali: M. Nowak, G. Wiewióra oraz Tomasz Pietrzykowski, a sam wyjazd na Galę „Forum Dialogu” był możliwy dzięki wsparciu Starosty Zbigniewa Kierkowskiego.
Nieocenioną pomoc w realizacji projektu okazali Jerzy Znojek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Renata Urban – pracownik Muzeum Regionalnego. Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji filmu należą się również Pawłowi Koneweckiemu.
/Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja /
|
|
|