Znaleziono niewybuch
2014-01-29 10:52:06

28 stycznia 2014 r., ok godz. 13.00, w miejscowości Suchowola, w gminie Stopnica, policjanci zabezpieczyli pocisk artyleryjski pochodzący z czasów II wojny Światowej.


Podczas wykonywania prac ziemnych znaleziono przedmiot przypominający niewybuch. Na miejsce zdarzenie wysłano partol policji, który potwierdził zgłoszenie.

Pocisk artyleryjski znajdował się ok. 50 metrów od skrzyżowania na Szklanów. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję do czasu przyjazdu saperów.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia wojny niewybuchy i niewypały
są bardzo niebezpieczne. Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch
może nastąpić w każdej chwili. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują
się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne
miejsce. Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych
okolicznościach znajdziemy tego typu przedmiot nie należy go podnosić,
przesuwać oraz w niego uderzać. Należy natychmiast przerwać pracę i
oddalić się na bezpieczną odległość. O znalezisku należy jak najszybciej
powiadomić najbliższą jednostkę policji.








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15946