Podsumowanie minionego roku w buskiej strazy 2014-01-30 14:40:13
28 stycznia 2014 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju odbyła się narada roczna, podczas której Kazimierz Ścibiło zaprezentował "Informacje o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu buskiego za 2013 rok".
Powiat buski chroniony jest przez Komendę Powiatową PSP w Busku-Zdroju, Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą oraz 14 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnych, które włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Podczas wtorkowego spotkania w KP PSP w Busku-Zdroju podsumowano zeszły rok oraz przedstawiono plany na najbliższy czas - statystyki są zadowalające, ponieważ rok 2013 był znacznie spokojniejszy w porównaniu do lat poprzednich.
"Niejednokrotnie w 2013 r. przy likwidacji powstałych zdarzeń
wykorzystywany był sprzęt z Krajowej Bazy Sprzętu Specjalistycznego PSP w
Kielcach oraz sprzęt z sąsiednich JRG, jednostek OSP oraz służb
współdziałających z PSP. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. na terenie powiatu buskiego straż interweniowała przy 779 zdarzeniach w tym: 271 pożarach, 487 miejscowych zagrożeniach, 21 alarmach fałszywych. Porównując ilość powstałych zdarzeń w roku 2012 z rokiem 2013, należy stwierdzić, że w roku 2013 nastąpił znaczny spadek o ok. 16%. " - mówił Kazimierz Ścibiło - Komendant Powiatowej PSP w Busku-Zdroju.


Podsumowanie 2013 roku Pożary... W 2013 roku na terenie powiatu buskiego wybuchło 271 pożarów, co stanowi 35 % wszystkich zdarzeń. W porównaniu do lat poprzednich można stwierdzić, iż nastąpił spadek o 281 pożarów, z 552 do 271, o ok. 51%.
Podpalenia (191), wady urządzeń i instalacji elektrycznych (20), nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym (26), wady urządzeń grzewczych na paliwo stałe (2), to tylko niektóre z przyczyn wybuchu pożarów z 2013 r., które spowodowały straty na kwotę 735,9 tys. zł. na terenie powiatu buskiego. W wyniku przeprowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych straż uratowała mienie o wartości ok. 5 mln. 787 tys. zł.
Miejscowe zagrożenia i fałszywe alarmy... W sumie na terenie powiatu buskiego w 2013 r. wystąpiły 487 miejscowe zagrożenia, co stanowi 63 % ogółu powstałych zdarzeń. W porównaniu do 2012 r. nastąpił wzrost miejscowych zagrożeń o 143 - z 344 do 487, o ok. 30%, które przede wszystkim występowały w obiektach mieszkalnych (159 razy) oraz innych miejscach (189 razy).
Gwałtowne opady atmosferyczne (132), huragany i silne wiatry ()104), to najczęstsze przyczyny powstawania tego typu zagrożeń, które w 2013 r. spowodowały straty na kwotę 1 mln 235,2 tys. zł.
W zeszłym roku odnotowano 21 fałszywych alarmów na terenie powiatu buskiego, w porównaniu do 2012 r. można zauważyć niewielki wzrost ich ilości.
Szkolenie i doskonalenie zawodowe w PSP i OSP W zeszłym roku strażacy z JRG w Busku-Zdroju brali udział w wielu szkoleniach doskonalących, m.in. w: szkoleniu dla dowódców zmian i ich zastępców w zakresie pomocy psychologicznej, szkoleniu doskonalącym z zakresu ratownictwa medycznego.
Komenda Powiatowa PSP w Busku-Zdroju w 2013 r. zorganizowała i przeprowadziła ćwiczenia manewrowe na terenie Zakładu Produkcji Chemicznej w Dobrowie, w gminie Tuczępy, ćwiczenia powiatowe "POWÓDŹ 2013", w miejscowości Komorów, na terenie gminy Pacanów oraz ćwiczenia międzypowiatowe związane z usuwaniem skutków powodzi "AQUA 2013".
W ubiegłym roku odbyły się również kursy szkoleniowe dla członków OSP, łącznie przeszkolono 419 osób.
   Wnioski końcowe...
W sumie przy usuwaniu skutków wszystkich zdarzeń powstałych w zeszłym roku, uczestniczyło 5464 strażaków oraz 1207 samochodów. Jak wynika ze statystyk najwięcej wyjazdów do akcji ratowniczych miały jednostki OSP ze Zbludowic oraz z Szańca.
Powstałe na terenie powiatu buskiego zdarzenia spowodowały śmierć 10 osób, zaś 99 osób zostało rannych - najwięcej w gminie Busko-Zdrój (3 ofiary śmiertelne, 55 osób rannych).
Na zakończenie Kazimierz Ścibiło - Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju podsumował spotkanie oraz przedstawił plany na przyszłość: "Należy dążyć do wymiany samochodów strażackich znajdujących się na wyposażeniu jednostek OSP na terenie powiatu buskiego. Wzorem lat poprzednich należy dążyć do organizowania i kierowania na
szkolenia członków OSP. Należy podjąć zdecydowane kroki w kierunku
doposażenia po jednej jednostce OSP w Oblekoniu i w Gnojnie, tak aby
spełniały warunki określone dla jednostek, które mogą być włączone do
krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego." Bożentyna Pałka-Koruba - Wojewoda Świętokrzyski oraz Stanisław Woś - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej podziękowali strażakom za ich zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy oraz życzyli bezpiecznej służby i szczęśliwych powrotów z akcji .
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele jednostek samorządowych województwa, powiatu, gmin, instytucji, firm, zakładów, przedstawiciele KPP w Busku-Zdroju oraz jednostek OSP z naszego terenu.
/mb/
|
|
|