'Partnerstwo: Szkoła - Politechnika Świętokrzyska'
2014-01-14 16:30:53

10 stycznia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju dyrektorzy maturalnych szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Buskiego, podpisali porozumienie partnerskie z prof. dr hab. inż. Stanisławem Adamczakiem, określające warunku wspólnej realizacji akcji 'Partnerstwo: Szkoła-Politechnika Świętokrzyska'.


Celem głównym akcji jest szeroko rozumiana promocja nauczania technicznego zarówno w szkołach ponadgimnazjalnych, jak i na poziomie studiów wyższych, a także współpraca, w ramach której uczniowie wezmą udział w bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie Szkoły lub na terenie Uczelni. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, laboratoriów oraz pokazów.

Patronat nad Akcją objęli:

  • Bożentyna Pałka - Koruba Wojewoda Świętokrzyski,
  • Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
  • Wojciech Lubawski - Prezydenta Miasta Kielce,

Patronat Honorowy nad Akcją objęli:

  • Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty,
  • Edmund Kaczmarek - Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego,
  • Jerzy Kolarz - Starosta Buski.

partnerstwo_umowa.JPG

Do Akcji przystąpiły następujące Szkoły z Powiatu Buskiego:

1) I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr inż. Jarosław Pacanowski,

2) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. inż. Dariusz Bojczuk, prof. PŚk,

3) Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. Ihor Rokach, prof. PŚk,

4) Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr inż. arch. Dariusz Piotrowicz,

5) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej prof. Tomasz Kozłowski,

6) Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju
– opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej prof. Tomasz Kozłowski.

partnerstwo_umowa1.JPG

Ze strony Politechniki Świętokrzyskiej do udziału w Akcji zaangażowane zostały następujące Wydziały:

  •     Mechatroniki i Budowy Maszyn,
  •     Budownictwa i Architektury,
  •     Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki,
  •     Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki,
  •     Zarządzania i Modelowania Komputerowego.
Na mocy porozumienia szkoły ponadgimnazjalne we współpracy z Politechniką Świętokrzyską podejmą działania, dzięki którym uczniowie szkół Powiatu Buskiego, jeszcze na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego rozpoczną przygotowanie do podjęcia studiów wyższych. Zainicjowana współpraca pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży z Powiatu Buskiego poprzez popularyzację nauk technicznych i zapoznanie uczniów ze specyfiką studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej.

partnerstwo_umowa2.JPG

W ramach porozumienia Uczelnia zobowiązała się do:
  • organizacji wykładów wyjazdowych w Szkołach Powiatu Buskiego służących ożywionej wymianie poglądów oraz zapoznania uczniów ze specyfiką zajęć akademickich,
  • organizacji wykładów gościnnych dla uczniów w siedzibie Uczelni,
  • organizacji dla uczniów dni otwartych i wizyt w siedzibie Uczelni połączonych ze zwiedzaniem kampusu,
  • popularyzacji osiągnięć naukowych,
  • działań na rzecz młodzieży z Powiatu Buskiego służących poszerzaniu wiedzy, pogłębieniu zainteresowań oraz ułatwieniu świadomego dokonywania wyboru dalszego kierunku kształcenia,
  • uatrakcyjniania zajęć dydaktycznych i podnoszenia jakości kształcenia,
  • wymiany doświadczeń i informacji z nauczycielami,
  • przekazywania bieżących, aktualnych informacji o Politechnice Świętokrzyskiej.

Źródło:  http://www.powiat.busko.pl/









https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15849