'Partnerstwo: Szkoła - Politechnika Świętokrzyska' 2014-01-14 16:30:53
10 stycznia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju dyrektorzy maturalnych szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Buskiego, podpisali porozumienie partnerskie z prof. dr hab. inż. Stanisławem Adamczakiem, określające warunku wspólnej realizacji akcji 'Partnerstwo: Szkoła-Politechnika Świętokrzyska'.
Celem głównym akcji jest szeroko rozumiana promocja nauczania technicznego zarówno w szkołach ponadgimnazjalnych, jak i na poziomie studiów wyższych, a także współpraca, w ramach której uczniowie wezmą udział w bezpłatnych zajęciach organizowanych na terenie Szkoły lub na terenie Uczelni. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów, laboratoriów oraz pokazów.
Patronat nad Akcją objęli: - Bożentyna Pałka - Koruba Wojewoda Świętokrzyski,
- Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
- Wojciech Lubawski - Prezydenta Miasta Kielce,
Patronat Honorowy nad Akcją objęli: - Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty,
- Edmund Kaczmarek - Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego,
- Jerzy Kolarz - Starosta Buski.

Do Akcji przystąpiły następujące Szkoły z Powiatu Buskiego:
1) I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Busku – Zdroju – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr inż. Jarosław Pacanowski,
2) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. inż. Dariusz Bojczuk, prof. PŚk,
3) Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr hab. Ihor Rokach, prof. PŚk,
4) Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej dr inż. arch. Dariusz Piotrowicz,
5) Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Stopnicy – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej prof. Tomasz Kozłowski,
6) Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju – opiekun Szkoły z ramienia Politechniki Świętokrzyskiej prof. Tomasz Kozłowski.
 Ze strony Politechniki Świętokrzyskiej do udziału w Akcji zaangażowane zostały następujące Wydziały:
- Mechatroniki i Budowy Maszyn,
- Budownictwa i Architektury,
- Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki,
- Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki,
- Zarządzania i Modelowania Komputerowego.
Na mocy porozumienia szkoły ponadgimnazjalne we współpracy z Politechniką Świętokrzyską podejmą działania, dzięki którym uczniowie szkół Powiatu Buskiego, jeszcze na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego rozpoczną przygotowanie do podjęcia studiów wyższych. Zainicjowana współpraca pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży z Powiatu Buskiego poprzez popularyzację nauk technicznych i zapoznanie uczniów ze specyfiką studiowania na Politechnice Świętokrzyskiej.
W ramach porozumienia Uczelnia zobowiązała się do:
- organizacji wykładów wyjazdowych w Szkołach Powiatu Buskiego służących ożywionej wymianie poglądów oraz zapoznania uczniów ze specyfiką zajęć akademickich,
- organizacji wykładów gościnnych dla uczniów w siedzibie Uczelni,
- organizacji dla uczniów dni otwartych i wizyt w siedzibie Uczelni połączonych ze zwiedzaniem kampusu,
- popularyzacji osiągnięć naukowych,
- działań na rzecz młodzieży z Powiatu Buskiego służących poszerzaniu wiedzy, pogłębieniu zainteresowań oraz ułatwieniu świadomego dokonywania wyboru dalszego kierunku kształcenia,
- uatrakcyjniania zajęć dydaktycznych i podnoszenia jakości kształcenia,
- wymiany doświadczeń i informacji z nauczycielami,
- przekazywania bieżących, aktualnych informacji o Politechnice Świętokrzyskiej.
Źródło: http://www.powiat.busko.pl/
|
|
|