Znaleziono niewybuchy
2014-01-03 16:00:42

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu zostały znalezione przedmioty, będące niebezpieczną pamiątką z okresu II wojny światowej. 2 stycznia 2014 r., ok. godziny 12.15, w miejscowości Janina w gminie Busko-Zdrój, policjanci zabezpieczyli kilka niewybuchów.


43-letni mężczyzna poinformował policję, że w odległości ok. 200 metrów od zabudowań, na swoim polu, znalazł kilka niewybuchów. Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez policję do czasu przyjazdu saperów.

Pomimo upływu wielu lat od zakończenia wojny niewybuchy i niewypały
są bardzo niebezpieczne. Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch
może nastąpić w każdej chwili. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują
się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne
miejsce. Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych
okolicznościach znajdziemy tego typu przedmiot nie należy go podnosić,
przesuwać oraz w niego uderzać. Należy natychmiast przerwać pracę i
oddalić się na bezpieczną odległość. O znalezisku należy jak najszybciej
powiadomić najbliższą jednostkę policji.








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15784