6 grudnia 2013 roku podpisano umowę partnerską pomiędzy członkami Klastra 'Uzdrowiska Świętokrzyskie'. Odbyło się również spotkanie konsultacyjne "RPOWŚ 2014-2020", któremu przewodniczył Kazimierz Kotowski - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Uzdrowiska stoją przed koniecznością wprowadzenia kreatywnych zmian - stworzenia innowacyjnej oraz atrakcyjnej oferty, która stanowi połączenie działalności turystycznych i leczniczych.
Jednym z głównych założeń Klastra 'Uzdrowiska Świętokrzyskiego' jest współpraca pomiędzy przedsiębiorcami, jednostkami samorządu
terytorialnego, instytucjami biznesu, kultury i podmiotów gospodarczych w
ramach rozwoju turystyki prozdrowotnej na terenie województwa
świętokrzyskiego.
Na spotkaniu przedstawiciele poszczególnych jednostek podpisali deklarację współpracy, na podstawie której zobowiązują
się m. in.: do wymiany doświadczeń i informacji oraz podejmowania wspólnych
działań na rzecz zwiększenia znaczenia idei klastrów w Powiecie.
Członkiem partnerskiej platformy realizowanej w ramach strategii rozwoju
województwa świętokrzyskiego, której koordynatorem jest Świętokrzyskie
Centrum Innowacji i Transferu Technologii sp. z o.o., została gmina Busko-Zdrój.
Projekt "Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020"
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przygotowuje się do
rozdysponowania funduszy Unii Europejskiej. Podobnie jak w latach
poprzednich, środki pochodzić będą z krajowych programów operacyjnych
oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Nasze województwo, ma otrzymać ok. 1 mld 370 milionów euro.
Na
spotkaniu zaproponowano podział funduszy europejskich 2014-2020 na
programy krajowe między innymi takie, jak: Program Operacyjny
Infrastruktura i Środowisko (24 158 mln euro), Program Operacyjny
Wiedza, Edukacja, Rozwój (3 197 mln euro) oraz Program Operacyjny Polska
Wschodnia ( 2 000 mln euro).

W ramach projektu "RPOWŚ 2014-2020" wyznaczono 11 priorytetów,
na które zostaną przeznaczone środki finansowe, najwięcej (171,3 mln euro) na
dziedzictwo naturalne i kulturowe.
W departamencie Polityki
Regionalnej opracowane zostały specjalne karty informacyjne tzw. fiszki ,
które dotyczyły planowanych projektów. Karty informacyjne trafiły m.in.
do gmin i powiatów, uczelni wyższych oraz szpitali. 112 samorządów z
województwa świętokrzyskiego wypełniło i przesłało 790 kart
projektowych. Otrzymane informacje były analizowane pod kątem określenia
dziedzin życia, w których istnieje największa potrzeba dofinansowania.
Powiat
Buski przekazał 71 projektów, zwracając szczególną uwagę na potrzebę
inwestowania w edukację oraz infrastrukturę dydaktyczną szkół.
"Utrzymanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego poprzez
modernizację zabytkowego terenu parku zdrojowego oraz parku Małpi Gaj w
Busku-Zdroju", to jeden z najciekawszych projektów zgłoszonych przez
nasz Powiat.
W spotkaniu wzięli udział reprezentanci jednostek
samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy, przedstawiciele służb
mundurowych oraz instytucji kultury z powiatów - buskiego, pińczowskiego
i kazimierskiego. Uczestnicy spotkania konsultacyjnego zgłosili wiele
cennych uwag i sugestii do zaprezentowanego projektu.
Zapraszamy do wysłuchania relacji audio ze spotkania!
Konferencja prasowa nt. 'Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020'
Spotkanie konsultacyjne projektu "RPOWŚ 2014-2020"
/Milena/