22 listopada 2013r. Powiatowe Koło Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych, któremu przewodniczy Pan Andrzej Smulczyński, wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju zorganizowali w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, obchody Dnia Pracownika Socjalnego.
Jak co roku uroczystość poprzedziła Msza Święta w intencji pracowników socjalnych i służb społecznych odprawiona w Kościele Św. Anny w Parku Zdrojowym przez Księdza Dziekana Marka Podymę – proboszcza parafii p.w. Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju.
Uroczystość odbyła się pod patronatem Jerzego Kolarza Starosty Buskiego i przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Gajka.
Zaproszenie na tegoroczne obchody Dnia Pracownika Socjalnego w Busku – Zdroju przyjęli Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Starosta Buski Jerzy Kolarz, V-ce Starosta Stanisław Klimczak, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, V-ice Starosta Henryk Radosz, Radni Powiatu, Ksiądz Marek Podyma, Dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Tomasz Śledź, Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego Bernard Antos, Dyrektor Biura Zarządu Forum Pracodawców w Kielcach Marian Piotrowicz a także Dyrektorzy, kierownicy i pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej z powiatu Buskiego.
Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba w uznaniu za długoletnią wzorową pracę zawodową i działalność społeczną odznaczyła w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Krzyżami Zasługi oraz medalami za długoletnią służbę.
Odznaczenia otrzymali:
Srebrny Krzyż Zasługi – Aneta Chwalik, Danuta Sołtyk – pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju;
Brązowy Krzyż Zasługi – Małgorzata Dobrowolska – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju;
Brązowy Krzyż Zasługi - Renata Doros, Ewa Pawłowska, Beata Pietryka, Grzegorz Sołtysiak – pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie;
Złoty Medal za Długoletnią Służbę - Elżbieta Janik , Krzysztof Kania, Leokadia Polak– pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Zborowie - Teresa Kamińska- Warsztaty Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju
Medale Srebrne za długoletnią służbę otrzymały:
Jolanta Mrugała – kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Busku – Zdroju,
Beata Smodrzewska, Aneta Trutkowska – pracownice Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Winiarach;
Po raz kolejny z inicjatywy PCPR w Busku-Zdroju zostały wręczone przez Przewodniczącego Kapituły Andrzeja Gądka „Złote Serca Dobroci” i „Serca Dobroci”. W tym roku laureatami statuetek „Złotego Serca Dobroci” zostali:
Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego;
Grzegorz Gałuszka – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju;
Paweł Piątek - przedsiębiorca z Kazimierzy Wielkiej;
W kategorii Serce Dobroci statuetki otrzymali:
Teresa Leszczyńska - zastępca Komendanta Związku Harcerstwa Polskiego w Busku – Zdroju, opiekun Klubu Wolontariusza;
Krzysztof Czerwiec - Prezes Zarządu Nadwiślańskiego Banku Spółdzielczego w Solcu – Zdroju;
Wiesław Waga - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie;
Zdzisław Dudek - Prezes Sanatorium Uzdrowiskowego Nida – Zdrój;
Zespół Pacanowianie;
Państwo Bożena i Janusz Korczakowie - przedsiębiorcy z Buska – Zdroju.

Podczas uroczystości Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pan Andrzej Smulczyński został uhonorowany Złotą Odznaką „za zasługi dla ZDZ” przez Zarząd Główny Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie, którą wręczył Prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach pan Jerzy Wątroba oraz odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa, którą wręczyła Zastępca Komendanta Kieleckiej Chorągwii ZHP w Kielcach hm. Elżbieta Kubiela.
Starosta Buski Jerzy Kolarz, jak co roku uhonorował wyróżnieniami
grupę pracowników pomocy społecznej, którzy szczególnie zasłużyli się na
polu pomocy potrzebującym. Nagrodę specjalną Starosty Buskiego dla
najstarszego stażem pracownika pomocy społecznej otrzymała Pani Cecylia
Lolo z Domu Pomocy Społecznej w Słupi.
Podczas uroczystości
Obchodów dnia Pracownika Socjalnego został rozstrzygnięty Konkurs
„Wolontariusz Roku 2013”, aby nagrodzić osobę, która dobrowolnie i bez
wynagrodzenia podejmowała aktywność wolontarystyczną na terenie Powiatu
Buskiego. Wolontariusze działali aktywnie w Klubie Wolontariusza w
ramach projektu „NOWY ZAWÓD – NOWY START” realizowanego przez Powiatowe
Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju. „Wolontariuszem Roku 2013”
została Milena Łabuz – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego w
Busku – Zdroju.
Kapituła Konkursu „Wolontariusz Roku 2013” przyznała także pięć wyróżnień dla wolontariuszy za szczególną działalność. Wyróżnienia otrzymali:
Adrianna Zientek,
Julia Wąs,
Żaneta Łukasik,
Anna Zarańska,
Mateusz Bonek.
Nagrodzeni zostali także wszyscy wolontariusze działający w Klubie Wolontariusza.
Obchody Dnia Pracownika Socjalnego uświetnił recital Adrianny Bujak – Cyran, na co dzień związanej z Krakowem.
fotoreportaż 
Źródło: www.pcpr.busko.pl
Wkrótce video