'Niech słowa przysięgi zamienią się w czyn' - Ślubowanie w Stopnicy
2013-12-04 20:00:00

22 listopada 2013r. był dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych czasem szczególnym w swej wymowie, nie tylko ze względu na wydarzenia, jakie odbywały się w tym dniu, ale przede wszystkim na wagę tych wydarzeń i rangę gości którzy w niej uczestniczyli.


W tym dniu naszej szkole przypadł zaszczyt bycia gospodarzem uroczystości zorganizowanej w gościnnych progach Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy z okazji rocznicy nadania szkole imienia „Orląt Lwowskich”, która połączona była z uroczystym ślubowaniem klas pierwszych.


liceum_stopnica_mundurowi002.jpg 

Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Powiatu Buskiego Stanisław
Klimczak, Wójt Gminy Stopnica Ryszard Zych,  Proboszcz Parafii
Stopnickiej Janusz Rydzek, delegacja z Kieleckiego Towarzystwa
Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich,  Komendant Powiatowy
Policji inspektor Adam Równicki oraz Grzegorz Majsak. Wojskową Komendę
Uzupełnień w Busku Zdroju reprezentował mjr Waldemar Sroka, Powiatową
Komendę Straży Pożarnej reprezentował st. kpt. Marek Lis oraz Komendant
Komisariatu Policji w Stopnicy nadkom. Robert Bieniek. Na uroczystości
obecni byli również Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Andrzej
Banach i Dyrektor Gimnazjum w Stopnicy Józef Podsiadło, grono
pedagogiczne, rodzice cała społeczność uczniowska.

liceum_stopnica_mundurowi003.jpg

liceum_stopnica_mundurowi001.jpg

 

Ważnym punktem uroczystości było złożenie uroczystej przysięgi na
sztandar szkoły przez uczniów klas pierwszych, którzy ślubowali
wypełnienie obowiązków ucznia, godne reprezentowanie szkoły,
poszanowanie jej tradycji i wartości moralnych. Następnie wszyscy 
uczniowie klasy pierwszej z rąk przedstawicieli służb mundurowych
otrzymali symbole szkoły.

liceum_stopnica_mundurowi004.jpg 

 

liceum_stopnica_mundurowi008.jpg

 

 

Podniosły charakter podkreślił ceremoniał uroczystości a montaż słowno
muzyczny przypomniał o bohaterskim czynie „Orląt Lwowskich”. Ofiarność
tych dzieci i młodzieży broniących swego miasta była przejawem czystego
bohaterstwa i heroicznego, bezinteresownego poświęcenia dla Ojczyzny.
Napis na Pomniku Chwały " Mortui sunt ut liberi vivamus"  Polegli,
abyśmy wolni żyli jest najbardziej przekonującym dowodem ich
patriotyzmu. Dlatego właśnie warto i powinno się przypominać młodzieży o
tych, którzy swoim życiem i śmiercią pokazali, że to, co najważniejsze –
wbrew wszystkim i wszystkiemu nie straci na wartości.


 

liceum_stopnica_mundurowi005.jpg

liceum_stopnica_mundurowi006.jpg

liceum_stopnica_mundurowi007.jpg

Była to uroczystość i podniosła i ciekawa i radosna i nie powtarzalna. Uroczystość stała się jasnym dowodem, tego iż uczniowie słusznie podjęli swój edukacyjny szlak w oferowanej przez szkołę innowacji pedagogicznej „ Bezpieczeństwo publiczne”.

 

/Artykuł sponsorowany/

















https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15446