22 listopada 2013r. był dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych czasem szczególnym w swej wymowie, nie tylko ze względu na wydarzenia, jakie odbywały się w tym dniu, ale przede wszystkim na wagę tych wydarzeń i rangę gości którzy w niej uczestniczyli.
W tym dniu naszej szkole przypadł zaszczyt bycia gospodarzem uroczystości zorganizowanej w gościnnych progach Gminnego Centrum Kultury w Stopnicy z okazji rocznicy nadania szkole imienia „Orląt Lwowskich”, która połączona była z uroczystym ślubowaniem klas pierwszych.
Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Powiatu Buskiego Stanisław
Klimczak, Wójt Gminy Stopnica Ryszard Zych, Proboszcz Parafii
Stopnickiej Janusz Rydzek, delegacja z Kieleckiego Towarzystwa
Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, Komendant Powiatowy
Policji inspektor Adam Równicki oraz Grzegorz Majsak. Wojskową Komendę
Uzupełnień w Busku Zdroju reprezentował mjr Waldemar Sroka, Powiatową
Komendę Straży Pożarnej reprezentował st. kpt. Marek Lis oraz Komendant
Komisariatu Policji w Stopnicy nadkom. Robert Bieniek. Na uroczystości
obecni byli również Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Andrzej
Banach i Dyrektor Gimnazjum w Stopnicy Józef Podsiadło, grono
pedagogiczne, rodzice cała społeczność uczniowska.
Ważnym punktem uroczystości było złożenie uroczystej przysięgi na
sztandar szkoły przez uczniów klas pierwszych, którzy ślubowali
wypełnienie obowiązków ucznia, godne reprezentowanie szkoły,
poszanowanie jej tradycji i wartości moralnych. Następnie wszyscy
uczniowie klasy pierwszej z rąk przedstawicieli służb mundurowych
otrzymali symbole szkoły.

Podniosły charakter podkreślił ceremoniał uroczystości a montaż słowno
muzyczny przypomniał o bohaterskim czynie „Orląt Lwowskich”. Ofiarność
tych dzieci i młodzieży broniących swego miasta była przejawem czystego
bohaterstwa i heroicznego, bezinteresownego poświęcenia dla Ojczyzny.
Napis na Pomniku Chwały " Mortui sunt ut liberi vivamus" Polegli,
abyśmy wolni żyli jest najbardziej przekonującym dowodem ich
patriotyzmu. Dlatego właśnie warto i powinno się przypominać młodzieży o
tych, którzy swoim życiem i śmiercią pokazali, że to, co najważniejsze –
wbrew wszystkim i wszystkiemu nie straci na wartości.



Była to uroczystość i podniosła i ciekawa i radosna i nie powtarzalna. Uroczystość stała się jasnym dowodem, tego iż uczniowie słusznie podjęli swój edukacyjny szlak w oferowanej przez szkołę innowacji pedagogicznej „ Bezpieczeństwo publiczne”.
/Artykuł sponsorowany/