Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą
2013-11-25 10:10:29

Świętokrzyscy policjanci w dwóch województwach zatrzymali cztery osoby podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. oszustwami na szkodę firm i oszustwami podatkowymi. U zatrzymanych zabezpieczono dokumentację finansowo- księgową, telefony i komputery mogące służyć do popełniania przestępstw.


Wśród zatrzymanych jest 39- letni mieszkaniec Staszowa, który w kwietniu ubiegłego roku usłyszał zarzuty oszustwa na szkodę 17 osób na łączną kwotę ponad 250 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wspólnie ze śledczymi z Prokuratury Okręgowej w Kielcach, rozpracowując grupę zajmującą się m.in. handlem narkotykami, zatrzymali dwóch mężczyzn i dwie kobiety, podejrzewane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymany w środę, 39- letni mieszkaniec Staszowa, od czerwca 2011 roku kierował zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się głównie popełnianiem przestępstw gospodarczych i skarbowych. Z ustaleń wynika, że mężczyzna założył kilka fikcyjnych firm. Ogłaszając się w internecie oferował do sprzedaży materiały budowlane. Pieniądze od klientów wpływały na konta firm, jednak towar za jaki miały być zapłatą nie był wysyłany, bo po prostu go nie było. W ten sposób oszukał 17 osób na łączną kwotę ponad 136 tysięcy złotych. Ponadto śledczy ustalili, że mężczyzna wystawiał fikcyjne faktury vat i zakupił samochód kradziony w Niemczech o wartości ponad 200 tysięcy złotych. Audi A6 zostało odzyskane i zabezpieczone, a niebawem wróci do właściciela. Kierujący grupą usłyszał także zarzut prania brudnych pieniędzy.

staszow_grupa_zorganizowana.jpg 

Tego samego dnia policjanci zatrzymali także 34- letniego mieszkańca Staszowa oraz dwie kobiety w wieku 26 i 35- lat. Cała trójka usłyszała zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo 34- latkowi zarzuca się oszustwa na szkodę kilkunastu osób o łącznej kwocie ponad 250 tysięcy złotych.
W trakcie zatrzymania, policjanci przeszukali dziewięć miejsc, w których zabezpieczono dokumentację finansową, komputery i telefony oraz na poczet przyszłych kar i grzywien kilka zegarków o wartości ponad 60 tysięcy złotych.

Decyzją sądu obaj zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Natomiast zatrzymane kobiety zostały objęte dozorem policji oraz mają wpłacić po 10 tysięcy złoty każda tytułem poręczenia majątkowego . Mają także zakaz opuszczania kraju.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast za jej kierowanie można spędzić za kratami nawet 10 lat.

Jak mówią śledczy, sprawa jest rozwojowa. Nie wykluczone są dalsze zatrzymania.

Opr. KT
Źródło: KWP w Kielcach




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15438