Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Busko-Zdrój
2013-11-22 09:28:02

Rada Miejska nadawać będzie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Z inicjatywy burmistrza uchwałę w tej sprawie podjęto na listopadowej sesji rady.


Tytuł ten stwarza możliwość wyróżnienia i uhonorowania tych osób, które swą aktywną postawą i działaniem wspierają gminę i jej mieszkańców przyczyniając się do rozwoju społeczno-gospodarczego gminy, zabiegają o jej dobry wizerunek w kraju i za granicą oraz popularyzują dorobek i wiedzę o gminie.

Z inicjatywą o nadanie tytułu wystąpić mogą: grupa radnych w liczbie co najmniej 7 osób, burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój oraz mieszkańcy miasta i gminy Busko-Zdrój w liczbie 100 osób. Inicjatywa powinna mieć formę pisemnego wniosku skierowanego do Rady Miejskiej. Wniosek winien zawierać: określenie wnioskodawcy, dane o kandydacie, uzasadnienie zawierające określenie zasług kandydata i podpisy wnioskodawców-inicjatorów. Wniosek taki podlega zaopiniowaniu przez zespół radnych, który tworzą: przewodniczący Rady Miejskiej, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący komisji stałych rady, przewodniczący klubów radnych. Wzór wniosku jest załącznikiem do regulaminu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Honorowe obywatelstwo nadaje rada w drodze uchwały w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów. Osoba, której nadano tytuł otrzymuje Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz medal okolicznościowy. Honorowy Obywatel zostaje wpisany do Księgi Honorowych Obywateli Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Akt nadania Honorowego Obywatelstwa oraz medal okolicznościowy wręcza wyróżnionemu przewodniczący rady i burmistrz na sesji lub innych uroczystościach gminnych. Honorowe obywatelstwo może być nadane tej samej osobie tylko raz.

Źródło: http://www.umig.busko.pl/







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15427