Uwaga na oszustów. Kolejna kradzież
2013-11-20 10:15:01

Coraz więcej uczciwych ludzi pada ofiara oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują na naiwności, a często na dobroci starszych osób i okradają ich z ostatniego grosza. Są coraz bardziej bezwzględni. Pomimo ostrzeżeń, ofiar jest coraz więcej, a oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, by zdobyć pieniądze.



Do najbardziej znanych metod oszustów należą te na pracownika urzędu lub administracji. Ostatnio właśnie w taki sposób została oszukana 79-letnia mieszkanka Kielc, która straciła 6500 złotych. Sprawczynie podawały się za pracownice wodociągów. Pod pozorem sprawdzenia ciśnienia w kranie młodsza wraz z właścicielką mieszkania poszły do łazienki. Druga kobieta wykorzystując nieuwagę nestorki, ukradła biżuterię i pieniądze o łącznej wartości 6500 złotych. Dopiero po wyjściu kobiet, 79-latka zorientowała się, że została okradziona. Wierząc w to, że sprawczynie były pracownicami wodociągów, próbowała ustalić dane kobiet dzwoniąc do firmy. Niestety okazało się, że były to oszustki.

pieniadze02.jpg


Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.

Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Także telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z telefonu zaufania 800-559-975.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną osobą pokrzywdzoną przez oszusta!

 

opr. E. J.
źródło: KWP w Kielcach







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15405