160 uczniów sześciu klas pierwszych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju złożyło w niedzielę (17 listopada) uroczyste ślubowanie.
Ceremonia, połączona była tradycyjnie od lat w tej placówce z obchodami Święta Niepodległości, po których odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie rodziców z wychowawcami, omówienie pierwszych miesięcy nauki i adoptowaniu się młodych ludzi w nowych dla nich warunkach szkoły ponadgimnazjalnej.
Uroczystość rozpoczęła się na placu przed budynkiem ZST-I prezentacją pododdziału „Żuawów Śmierci” – jedynej w Polsce grupy rekonstrukcyjnej z okresu Powstania Styczniowego, którą tworzą uczniowie, nauczyciele i absolwenci popularnego w naszym środowisku „mechanika”. Grupa ta jest już rozpoznawalna w całym kraju, zapraszana do udziału w wielkich uroczystościach patriotycznych, na plan realizacji produkcji filmowych, organizowanych pokazów batalistycznych. Na naszym terenie, jest między innymi w grupie głównych aktorów widowiska plenerowego w Grochowiskach odtwarzającego jeden w istotnych epizodów Powstania Styczniowego.
Żuawi Śmierci są dowodzeni przez Roberta Osińskiego, a w szkole dowodzi pododdziałem nauczyciel historii Robert Matusik. On też każdorazowo od wielu lat na uroczystości ślubowania klas pierwszych prezentuje dla zgromadzonych rys historyczny naszej, polskiej drogi do wolności. Żuawi są ważnym i wyjątkowym elementem promocyjnym szkoły.

Zgodnie z przyjętą tradycją przed dębem pamięci salwą honorową oddano cześć wszystkim tym Polakom, którzy na różnych teatrach wojen oddali życie za ojczyznę.
Przybyłych na uroczystość rodziców, uczniów klas pierwszych i zaproszonych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych Sylwester Pałka prosząc zebranych o uczczenie minutą ciszy tragicznie zmarłego dwa dni wcześniej pierwszoklasisty Bartka, którego śmierć okryła bólem wszystkich przystępujących do tego ważnego szkolnego aktu. Radosny, pełen młodzieńczej werwy - po prostu nie zdążył na to ślubowanie …. odchodząc tak nagle i niespodziewanie z tego świata.
Ślubowanie na sztandar szkoły złożyły klasy: I O (liceum ogólnokształcącego) wychowawcy Małgorzaty Praszkiewicz, I E (technik informatyk) wychowawcy Marcina Krzaka, I B (technik pojazdów samochodowych) wychowawcy Anny Gumuły, I B/F (technik informatyk/ technik pojazdów samochodowych) wychowawcy Marii Barańskiej, I G (technik żywienia i usług gastronomicznych) wychowawcy Teresy Wesołowskiej, I Z ( zasadniczej szkoły zawodowej o kierunku mechanik pojazdów samochodowych) wychowawcy Rafała Prędkiego.
Życzenia dla pierwszaków złożyli Jerzy Służalski sekretarz powiatu, przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Białowąs, a w imieniu klas starszych - Gabriela Mazanka, przewodnicząca samorządu uczniowskiego zapraszając ich do współpracy w tworzeniu życia szkoły.
W części artystycznej tematyczny program słowno-muzyczny, związany z niedawnym Świętem Niepodległości przygotowała grupa młodzieży pod kierunkiem nauczycieli placówki Marii Barańskiej i Jerzego Koseli.
Po części oficjalnej rodzice pierwszoklasistów spotkali się z pedagogiem szkolnym Ireną Sobieraj i przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju omawiających problemy adaptacyjne młodzieży w nowym środowisku, zagrożenia wynikające z dłuższego przebywania poza domem, dojazdami, problemami uzależnień i innych związanych ze zmianą otoczenia i sposoby przeciwdziałania zagrożeniom. Po nim odbyła się wywiadówka z wychowawcami poszczególnych klas, na której podane były pierwsze efekty pracy uczniów i organizacja współpracy szkoły, nauczycieli z rodzicami.
/Robert Gwóźdź/
Wkrótce video