Niecodzienną atrakcją dla dzieci były warsztaty edukacyjne, poprowadzone 13 października w Kazimierskim Ośrodku Kultury przez zawodowych aktorów Teatru Lalki i Aktora 'Kubuś' z Kielc.
W bezpłatnych warsztatach, których mottem było ekologiczne przesłanie: „Wszyscy jesteśmy ważni. Ekosystem - naszym domem”, udział wzięła 27 - osobowa grupa dzieci, którą stanowili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.
Profesjonalni aktorzy przez godzinę przygotowywali uczestników do świadomego odbioru spektaklu pt. „Robale”, wystawianego na kazimierskiej scenie późnym popołudniem. Troje artystów poprzez gry, zabawy i ćwiczenia wprowadzało dzieci w magiczny świat teatru i sztuki aktorskiej.

W sali kameralnej, która zamieniła się tego dnia w leśną polanę, dzieciaki z wielkim zainteresowaniem słuchały wiadomości o otaczającym ich środowisku, jego ochronie i zagrożeniach.

Poznawały tajniki sztuki scenicznej i uczyły się wyrażać emocje słowem, gestem i mimiką. Wcielały się w tytułowe robale, naśladując zachowania turkuci i dżdżownic, co sprawiało im wiele radości i zabawy (szczególnie pełzanie i „drążenie” tuneli).
Obserwujący warsztatowe zajęcia rodzice i nauczyciele zgodnie twierdzili, że z pewnością oprócz zabawy, warsztaty rozbudziły u dzieci czynne zainteresowanie małymi formami teatralnymi i wpłyną pozytywnie na ich poziom.
Tekst i zdjęcia Dorota Pilarska
Zdjęcia w wyższej rozdzielczości na stronie www.pilarscy.eu
źródło www.kazimierzawielka.pl