W sobotę 14 września odbyły się wiślickie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło "Nie od razu Polskę zbudowano" pozwoliło na spojrzenie w przyszłość miejscowości poprzez pryzmat przeszłości.
Pierwsza część konferencji popularnonaukowej prowadzona była przez znamienitych gości takich jak: prof. zw. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka, dr inż. arch. Jolanta Sroczyńska. Pozwoliła uczestnikom zrozumieć nowoczesne aspekty ochrony dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia prezentacji wiślickich reliktów architektonicznych i wywołała niezwykle ciekawą dyskusję pomiędzy przedstawicielami lokalnych samorządów, parafii, archeologów, konserwatorów dzieł sztuki i muzealników.
Zagadnienia drugiej części konferencji dotyczyły w szczególności możliwości rozwojowych Wiślicy w nawiązaniu do lokalnego dziedzictwa. Dr hab. Tomisław Gołębiowski przedstawił niezwykle ciekawe wyniki badań metodami geofizycznymi Placu Solnego oraz Płyty Orantów, dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej opowiedział o powstawaniu prowadzonej przez niego instytucji, a Wojciech Sołtysiak zaprezentował muzea, dla których problem finansów praktycznie nie istnieje.

Dopełnieniem całości była wystawa prac magisterskich i inżynieryjnych studentów wydziału Historii Architektury i Ochrony Zabytków Politechniki Krakowskiej, którzy przygotowali projekty koncepcyjne nowego Pawilonu Archeologicznego, budynku Muzeum przy grodzisku wczesnośredniowiecznym, ekspozycji Regii - czyli dwóch pałaców książęcych z dwoma rotundami z XI/XII w., czy też punktu informacji turystycznej w centralnym punkcie wiślickiego Rynku Głównego z uwzględnieniem wyeksponowanych reliktów ratusza miejskiego.
Kolejne EDD już za rok. Serdecznie zapraszamy!