Pamięć o 17 września 1939 - Msza u Św. Brata Alberta
2013-09-19 10:47:15

Dżdżysty wtorkowy chłodny wieczór. Mijają ostatnie godziny kolejnej, 74. rocznicy tragicznej daty w historii Polski, 17 września 1939.



Wierni gromadzący się  na tradycyjne, comiesięczne wieczorne nabożeństwo, podczas którego modlą się za wstawiennictwem patrona św. Brata Alberta w intencjach parafii, w przedsionku świątyni z zaciekawieniem spoglądają na formującą się w szyk grupę mundurowych.

rocznica_17wrzesnia_albert8.jpg 

Na jej czele weterani ze sztandarem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Tuż za nimi, w zwartym szpalerze, wespół, młodzież ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” działającego przy ZSTiO w Busku-Zdroju i klasy mundurowe ZSP w Stopnicy.
 

rocznica_17wrzesnia_albert7.jpg


O 19:00 rozpoczyna się Msza Święta. Po procesyjnym wejściu, w słowie poprzedzającym celebrę, ks. Dariusz przypomina najważniejsze fakty ówczesnej zdradzieckiej napaści Związku Sowieckiego, kiedy to na walczącą z niemiecką nawałą Polskę, ze wschodu, podstępnie uderzyła Armia Czerwona.

uroczystosci_17wrzesnia_albert1.jpg

uroczystosci_17wrzesnia_albert.jpg


Intencje modlitwy wiernych, czytane przez jedną ze strzelczyń, nawiązują również do ofiary krwi żołnierzy Korpusu Obrony Pogranicza, jak i wszystkich, którzy podzielili ich los na wschodnich terenach Rzeczpospolitej.

uroczystosci_17wrzesnia_albert3.jpg


Na zakończenie, kapłan podaje wiernym do ucałowania relikwie patrona, św. Brata Alberta – obrońcy Ojczyzny, insurgenta Powstania Styczniowego, i święci chleb, którym członkowie Wspólnoty jego imienia, częstują uczestników tej wyjątkowej Mszy.

uroczystosci_17wrzesnia_albert6.jpg

 
Widok pocztu sztandarowego AK w asyście formacji młodych ludzi noszących orły na beretach z pewnością skłania  do refleksji na temat tej szczególnej sztafety pokoleń Polaków.

 

Tekst i zdjęcia: Wojciech Faryś i Jarosław Kruk

 








https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=15005