Dzisiaj mija 12 rocznica ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Uroczystości upamiętniające ofiary zamachu odbędą się m.in. w Kielcach. Rozpoczęcie zaplanowano o godzinie 12.00 pod pomnikiem Homo Homini przy ul. Ściegiennego.
11 września 2001 r. miał miejsce największy dotychczas zamach terrorystyczny. Dwa porwane samoloty pasażerskie Boeing 767 ze zbiornikami pełnymi paliwa uderzyły w wieże o godzinie 8:46 i 9:03 czasu lokalnego. O 9:59 i 10:28 nastąpiło ich zawalenie się. W zamachu zginęły 2 973 osoby (w tym 6 Polaków), z czego 1636 ciał zostało zidentyfikowanych. W zgliszczach wież odnaleziono paszporty[2] domniemanych porywaczy samolotów, na których podstawie – wobec braku innych dowodów jak np. czarne skrzynki samolotów – władze Stanów Zjednoczonych wskazały sprawców.

Oprócz wież numer 1 i 2 spadające odłamy elewacji i kolumny rdzenia zmiażdżyły hotel Marriott (WTC3) oraz budynek WTC7, który zawalił się kilka minut po godzinie 17 czasu lokalnego. Poważnemu uszkodzeniu uległy pozostałe budynki kompleksu: WTC4, WTC5 oraz WTC6. Wszystkie sąsiadujące z kompleksem budynki były poważnie uszkodzone. Były to World Financial Center 3, Deutsche Bank Building, Winter Garden, 130 Libery Street, 90 West Street, 140 West Street oraz pobliska cerkiew prawosławna.
źródło Wikipedia