Organizatorem Pielgrzymki jest Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół-Świat Pracy, Sekcja Turystyki Rowerowej działająca w oddziale Towarzystwa w Gminie Tarnów. Sam pomysł pielgrzymowania na rowerach zrodził się w latach 90-tych wśród tarnowskich entuzjastów turystyki rowerowej i stał się stałą pozycją imprez organizowanych przez PTG Sokół – Świat Pracy w Tarnowie.
Sprawy organizacyjne i techniczne Pielgrzymki powierzono druhowi Jerzemu Wróblowi, który od kilku lat, korzystając z pomocy ludzi dobrej woli – w tym Oddziału nr 2 Zarządu Regionu małopolskiego NSZZ „Solidarność” – z powodzeniem realizuje to przedsięwzięcie. Przewodnikiem duchowym naszej pielgrzymki jest Ks. dr Tadeusz Piwowarski – proboszcz parafii Jurków w gm. Dobra k/Mszany Dolnej – były wikary tarnowskich i brzeskich parafii.
Ilość uczestników pielgrzymki waha się od 55 do 75 osób i grupuje entuzjastów kolarstwa z różnych zakątków Polski południowej. Pielgrzymi zostają przydzieleni do grup 15 osobowych, prowadzonych przez doświadczonych turystów rowerowych, które respektując przepisy o ruchu drogowym, przemieszczają się pielgrzymim szlakiem. W zasadzie szlak pielgrzymki pokrywa się w większości z trasą Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która w tym roku po raz 31 w dniach 17-25.08 pielgrzymuje na Jasną Górę.
Program Pielgrzymki
Wyjazd: Plac Katedralny w Tarnowie, piątek, 6 września 2013r.- Godzina 6:00 – zbiórka, podział na grupy, podpis na liście wyjazdowej, załadunek bagaży. - Godzina 7:00 - błogosławieństwo pielgrzymów i wyjazd na trasę.
Pielgrzymka:
Dzień 1: 6 września 2013, dystans ok. 115 km: Tarnów (Plac Katedralny) – Klikowa – Niedomice-Biskupice Radł. – Zabawa Sanktuarium Bł. Karoliny (Msza Św. o godz. 9.00 i śniadanie) – Górka – Koszyce – Plechów, Centrum Integracji Wiejskiej (postój ok. godz. 13.00), Kazimierza Wlk, Skalbmierz, Racławice (pomnik T. Kościuszki - postój) – Miechów ok. godz. 18.00. Po kąpieli i posiłku Apel Jasnogórski w kościele p.w. Grobu Pańskiego ok. godz. 21.00.
Dzień 2: 7 września 2013, dystans ok. 125 km: Miechów –Pobudka o godz. 6.00-Msza Św. o godz. 7.00–wyjazd o godz 8.30 - Charsznica – Żarnowiec – Pradła(postój) – Trzebniów(postój-gorący posiłek) – Góra Mirowska – Częstochowa. Ok. 18:00 dotrzemy pod Jasną Górę – pokłon na placu przed Kaplicą Cudownego Obrazu), krótka modlitwa, zdjęcia, piesze przejście do Seminarium Duchownego przy ul. Św. Barbary 41 gdzie zostawimy rowery, pobranie bagaży i przejście do Domu Pielgrzyma (Hale), gdzie nastąpi rozdział pokoi, kąpiel i kolacja. Na godzinę 21:00 udamy się na Apel Jasnogórski.
Dzień 3: 8 września 2013. Pobudka o godzinie 6:00, śniadanie w pokojach we własnym zakresie. Załadunek rowerów do samochodu o godz. 7.00 na terenie Seminarium (każda z grup wyznaczy po 2 osoby).Na godzinę 8:00 wspólne wyjście na Mszę Św. Przed Cudownym Obrazem. Po Mszy powrót – zdanie pokoi, przejście z bagażami do autokaru. Wyjazd z Częstochowy nastąpi ok. godz. 10.00. Rozładunek w Brzesku ok. godz. 14.30 przy kościele p.w. Miłosierdzia Bożego ul. Jana Pawła II 2. Przyjazd do Tarnowa planowany jest ok. godziny 15:00. Rozładunek obok pawilonu „Logipack” w Tarnowie, ul. Przemysłowa 39A. Tam będą wydawane rowery i bagaże(należy dopilnować przykręcenia poluzowanej kierownicy).
Szczegóły dotyczące historii i działalności PTG Sokół-Świat Pracy można przeczytać na stronie internetowej Towarzystwa pod adresem: www.sokol-swiat-pracy.pl
Dostępni również jesteśmy na Facebook’u.
Przemysław Podkowa
źródło www.kazimierzawielka.pl