NSA odrzucił skargę Andrzeja Gądka
2013-08-14 10:07:07

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Andrzeja Gądka na zarządzenie wojewody o pozbawieniu go mandatu radnego powiatu buskiego. Tym samym mandat radnego został wygaszony.


Według dokumentów IPN Andrzej Gądek w 1982 roku, jako 19-letni żołnierz służby zasadniczej w okresie stanu wojennego, podpisał dokument współpracy, otrzymał pseudonim operacyjny i zarejestrowany został jako tajny współpracownik kontrwywiadu. Nie podał tego w oświadczeniu lustracyjnym, jakie złożył przed kilkoma laty. Podczas sesji Rady Powiatu w 2011 roku radni głosowali nad uchwałą o wygaśnięciu mandatu Andrzeja Gądka. Nikt jednak nie głosował za.

Skoro Rada nie wygasiła mandatu Gądka taką decyzję miała podjąć wojewoda. Wygaśnięcie mandatu radnego Andrzeja Gądka nastąpiło 9 lutego 2012 roku zarządzeniem wojewody świętokrzyskiego. Andrzej Gądek złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach. Sąd oddalił skargę, ponieważ została wniesiona po terminie. Gądek złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ta również została odrzucona. W 2012 roku w radzie Powiatu zasiadł nowy radny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przywrócił Andrzejowi Gądkowi termin do wniesienia skargi na zarządzenie wojewody. Skarga została wniesiona, ale ją odrzucono. Andrzej Gądek znów wystąpił o kasację do NSA. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało opinię, że Andrzej Gądek ma prawo brać udział w obradach Rady Powiatu dopóki sąd nie rozstrzygnie sprawy.

 




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14768