Szczególny charakter tegorocznych Kingonaliów w Nowym Korczynie
2013-07-25 14:22:47

Doroczne KINGONALIA w Nowym Korczynie odbyły się w niedzielę 21 lipca 2013r. W tym roku miały szczególny charakter historyczny, nawiązujący do czasów XIII wieku i bytności św. Kingi i Bolesława Wstydliwego jako pary królewskiej, władającej Nowym Miastem Korczynem w czasach jego największej świetności.


Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przy źródełku świętej Kingi, skąd korowód historyczny z książęcą parą i jej dworem – zasiadającymi w zabytkowych powozach na czele, przed którymi podążała Orkiestra Dęta im. króla Jana III Sobieskiego, władze gminy oraz zaproszeni goście - przeszedł do kościoła św. Stanisława. Jeszcze przed mszą świętą koncelebrowaną przez:  ks. Dziekana Marka Małczęcia – proboszcza  parafii Stary Korczyn, ks. G. Kowalika – prob. par. Nowy Korczyn i ks. St. Kruszyńskiego z Kawęczyna, młodzież z nowokorczyńskiego gimnazjum, przygotowana pod okiem Grażyny Kańskiej, przepięknym spektaklem przypomniała sceny z życia księżnej Kingi.

kingonalia3.jpg 

Z kościoła historyczny orszak przemaszerował ulicami Nowego Korczyna na plac przy muszli koncertowej. Zebranych gości powitali: wójt gminy Paweł Zagaja, dyrektor GOK – Bogumiła Zawada i Ligia Płonka Przewodnicząca TMZK.

Swą obecnością na tegorocznych „Kingonaliach” zaszczyciło nas wielu
znamienitych gości, Maria Zuba, Mirosław Pawlak, Krzysztof Lipiec -
posłowie na Sejm RP, włodarze województwa, powiatu i sąsiednich gmin,
radni powiatu buskiego, radni i sołtysi z gminy, a także moc mieszkańców
i gości, częstokroć z zagranicy, którzy specjalnie na tę imprezę
urlopują „u swoich korzeni”.

kingonalia1.jpg

 Uciechy z pieśni i tańca dostarczali uczestnikom imprezy: zespół dnia- „Patrycja & Gypsy Stars”, zespół  „Korczynianie”, dziecięcy zespół ludowy „Diamenty Powiśla”, zespół „Top Secret” grający do tańca na zabawie. Bardzo widowiskowym okazał się wieczorny występ  tancerzy ognia połączony z pokazem pirotechnicznym.
  
Przez cały czas trwania festynu można było podziwiać przygotowaną przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej wystawę obrazów, fotografii i rękodzieła miejscowych artystów. A były to zdjęcia plenerowe Marty Zych z Nowego Korczyna, obrazy Jana Wielgusa z Nowego Korczyna, Zygmunta Bernata z Parchocina, ks. Stanisława Kruszyńskiego z Kawęczyna, haft krzyżykowy, koronkowe obrusy i serwetki Marii Skrzypek ze Starego Korczyna, rzeźby i rysunki Ryszarda Wieczorka z Nowego Korczyna, nowoczesny carving Adeliny Siekierskiej z Wolicy. 

 kingonalia4.jpg

Imprezie towarzyszyły również Kiermasz Produktów Tradycyjnych – przygotowany przez LGD „G-5” z siedzibą w Pacanowie, a także pokaz  ratownictwa medycznego. Pokaz został  przygotowany i przeprowadzony pod kierownictwem druha chorążego Jacka Piotrowskiego – pracownika Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju i przy pomocy strażaków z OSP Nowy Korczyn Dawida Boduszka i trzech Michałów: Boduszka, Misiaszka i Rasińskiego.

Bardzo ciekawej prezentacji  przyrodniczego dziedzictwa Ponidzia – wykład i pokaz slajdów zaprezentował  p. Sebastian Sobowiec. Odbył się także konkurs wiedzy o gminie Nowy Korczyn poprowadzony przez  TMZK, gdzie w jury zasiedli: B. Zawada. L. Płonka, I. Szubert - Żurawska, H. Preficz), konkursy taneczne i sprawnościowe.

kingonalia6.jpg


W programie znalazły się również takie atrakcje jak: kiermasze, grille, ogródki piwne oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych.
Organizatorami tegorocznych „Kingonaliów” byli Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie,  Urząd Gminy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Dodatkowe dotacje na imprezę przekazała Rada Powiatu Buskiego.
Honorowy patronat nad imprezą objęli Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Krzysztof Gajek – Przewodniczący Rady Powiatu Buskiego.

 

kingonalia5.jpg

Dotację na imprezę KINGONALIA 2013 otrzymano z Europejskiego
Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Europa inwestująca w
obszary wiejskie” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Osi 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 –
2013, poprzez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionu, pośrednikiem jest :
Lokalna Grupa Działania G-5.

Opracowała: Bogumiła Zawada






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14596