WYPRAWA RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ W KAZIMIERZY WIELKIEJ
2013-07-24 14:24:26

W poniedziałek, 22 lipca, Kazimierza Wielka gościła uczestników wyprawy 'Równość i Godność', realizujących projekt, mający na celu zwrócenie uwagi władz administracyjnych wszystkich szczebli państwowych na stworzenie właściwych warunków do życia osobom niepełnosprawnym.


W ciągu 42 dni pokonają oni 2,5 tysiąca km dookoła Polski, spotykając się z mieszkańcami na trasie i zbierając podpisy pod postulatami projektu. Troje wybitnych, niepełnosprawnych sportowców:

- Teresa Pruska-Kołodziej - wielokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych,

- Małgorzata Korzeniowska - wielokrotna medalistka Polski, Europy, świata i paraolimpiady

w łucznictwie,

- Bogusław Nowak - znany żużlowiec - wielokrotny medalista mistrzostw Polski i świata,

wraz z pilotem wyprawy Wandą Szumną i towarzyszącym im Jerzym Wernerowskim, spotkali się z mieszkańcami Kazimierzy Wielkiej w godzinach przedpołudniowych w parku miejskim.

 niepelnosprawni_kazimierza1.jpg

Gości z gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przywitał serdecznie burmistrz Miasta i Gminy Tadeusz Knopek, który w imieniu wszystkich ludzi wrażliwych na los osób niepełnosprawnych wyraził głęboki szacunek i podziw dla członków tej wyjątkowej wyprawy i ich niecodzienny sposób walki o respektowanie praw osób niepełnosprawnych do równego i godnego traktowania. Na pamiątkę pobytu w naszym mieście goście otrzymali z rąk burmistrza albumy „Powiat kazimierski w fotografii” autorstwa Zdzisława Pilarskiego.

niepelnosprawni_kazimierza2.jpg


W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Przemysław Podkowa - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, komisarz Jacek Piwowarski - zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kazimierzy Wielkiej, podinspektor Gerard Bah - pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach d/s Ochrony Praw Człowieka oraz Wiesław Rębacz - prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Kazimierzy Wielkiej.

Podczas spotkania kazimierzanie utożsamiali się całym sercem z ideami i założeniami wyprawy, wspierając swoimi podpisami prezentowane przez uczestników postulaty projektu. A chcą oni, by:

1. Zadbano o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

2. Matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury.

3. Budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie a także budynki mieszkalne były bez barier architektonicznych.

4. Dokonano likwidacji barier architektonicznych na ulicach: obniżenie krawężników, sygnalizacja dźwiękowa.

 kazimierza_niepelnosprawni.jpg


5. Dokonano weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Uważamy, że udział w zakupie sprzętu nie powinien przekraczać 20% wartości obciążającej pacjenta.

6. Zapewniono dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności.

7. Ministerstwo Sportu i Turystyki a także federacje sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego „ZA METĄ” dla byłych, wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.

Po zakończeniu niecodziennego przedsięwzięcia - wyprawa zakończy się 4 sierpnia - zebrane dokumenty w ramach realizacji projektu wraz z podpisami popierających je osób, zostaną przekazane do Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Sejmowej Spraw Społecznych Kancelarii Premiera i Prezydenta RP, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pełnomocnika Rządu ds. Równości.

Miła i serdeczna atmosfera spotkania sprawiła, że goście mimo napiętego harmonogramu wyprawy przedłużyli swój pobyt w Kazimierzy Wielkiej o blisko godzinę, po czym udali się do Działoszyc.

Więcej o wyprawie na stronie www.rig-wyprawa.blogspot.com

Tekst Dorota Pilarska

Zdjęcia Dorota i Zdzisław Pilarscy

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości na www.pilarscy.eu

źródło www.kazimierzawielka.pl


 




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14581