W poniedziałek, 22 lipca, Kazimierza Wielka gościła uczestników wyprawy 'Równość i Godność', realizujących projekt, mający na celu zwrócenie uwagi władz administracyjnych wszystkich szczebli państwowych na stworzenie właściwych warunków do życia osobom niepełnosprawnym.
W ciągu 42 dni pokonają oni 2,5 tysiąca km dookoła Polski, spotykając się z mieszkańcami na trasie i zbierając podpisy pod postulatami projektu. Troje wybitnych, niepełnosprawnych sportowców:
- Teresa Pruska-Kołodziej - wielokrotna mistrzyni Polski w konkurencjach rzutowych,
- Małgorzata Korzeniowska - wielokrotna medalistka Polski, Europy, świata i paraolimpiady
w łucznictwie,
- Bogusław Nowak - znany żużlowiec - wielokrotny medalista mistrzostw Polski i świata,
wraz z pilotem wyprawy Wandą Szumną i towarzyszącym im Jerzym Wernerowskim, spotkali się z mieszkańcami Kazimierzy Wielkiej w godzinach przedpołudniowych w parku miejskim.

Gości z gorzowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem przywitał serdecznie burmistrz Miasta i Gminy Tadeusz Knopek, który w imieniu wszystkich ludzi wrażliwych na los osób niepełnosprawnych wyraził głęboki szacunek i podziw dla członków tej wyjątkowej wyprawy i ich niecodzienny sposób walki o respektowanie praw osób niepełnosprawnych do równego i godnego traktowania. Na pamiątkę pobytu w naszym mieście goście otrzymali z rąk burmistrza albumy „Powiat kazimierski w fotografii” autorstwa Zdzisława Pilarskiego.

W spotkaniu uczestniczyli ponadto: Przemysław Podkowa - dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, komisarz Jacek Piwowarski - zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kazimierzy Wielkiej, podinspektor Gerard Bah - pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach d/s Ochrony Praw Człowieka oraz Wiesław Rębacz - prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Kazimierzy Wielkiej.
Podczas spotkania kazimierzanie utożsamiali się całym sercem z ideami i założeniami wyprawy, wspierając swoimi podpisami prezentowane przez uczestników postulaty projektu. A chcą oni, by:
1. Zadbano o wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
2. Matki narodzonych dzieci niepełnosprawnych mogły być zatrudniane jako ich opiekunki, a tym samym wypracowywałyby sobie prawo do emerytury.
3. Budynki użyteczności publicznej, urzędy, placówki kultury, szkoły, przedszkola, przychodnie a także budynki mieszkalne były bez barier architektonicznych.
4. Dokonano likwidacji barier architektonicznych na ulicach: obniżenie krawężników, sygnalizacja dźwiękowa.

5. Dokonano weryfikacji kosztów zakupu sprzętu rehabilitacyjnego i wszystkich przedmiotów do funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Uważamy, że udział w zakupie sprzętu nie powinien przekraczać 20% wartości obciążającej pacjenta.
6. Zapewniono dostęp do wczesnej i systematycznej rehabilitacji w zakresie niepełnosprawności.
7. Ministerstwo Sportu i Turystyki a także federacje sportowe zadbały o powołanie centralnego ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego „ZA METĄ” dla byłych, wieloletnich sportowców, którzy stali się osobami niepełnosprawnymi.
Po zakończeniu niecodziennego przedsięwzięcia - wyprawa zakończy się 4 sierpnia - zebrane dokumenty w ramach realizacji projektu wraz z podpisami popierających je osób, zostaną przekazane do Rzecznika Praw Obywatelskich, Komisji Sejmowej Spraw Społecznych Kancelarii Premiera i Prezydenta RP, Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Pełnomocnika Rządu ds. Równości.
Miła i serdeczna atmosfera spotkania sprawiła, że goście mimo napiętego harmonogramu wyprawy przedłużyli swój pobyt w Kazimierzy Wielkiej o blisko godzinę, po czym udali się do Działoszyc.
Więcej o wyprawie na stronie www.rig-wyprawa.blogspot.com
Tekst Dorota Pilarska
Zdjęcia Dorota i Zdzisław Pilarscy
Zdjęcia w wyższej rozdzielczości na www.pilarscy.eu
źródło www.kazimierzawielka.pl