Pawilon C1 w Krystynie już otwarty (fotoreportaż)
2013-07-17 10:04:19

W czwartek 11 lipca został otworzony nowy pawilon C1 Uzdrowiskowego Szpitala Rehabilitacyjnego 'Krystyna'. Zaproszeni goście przecięli wstęgę, ksiądz Marek Podyma poświecił obiekt.


Wszystkich przybyłych na otwarcie gości, zebranych w Centrum Konferencyjnym Sanatorium Marconi, serdecznie powitał prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój Wojciech Legawiec. Prezes przedstawił szczegóły realizacji inwestycji. Mówiąc o tym, co już zostało zrobione, wspomniał o planach na przyszłość. Podziękował wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie i realizację inwestycji.

 otwarcie_krystyna.jpg

Głos zabrali zaproszeni goście, gratulując Zarządowi Uzdrowiska nowego obiektu. Prezesi sąsiednich sanatoriów Nidy, 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego i Włókniarza, na znak przyjaźni i dobrej współpracy, również przekazali prezesowi gratulacje.

 przeciecie_wstegi_krystyna.jpg


Wszyscy goście przeszli przed nowy budynek, gdzie została przecięta wstęga. Przecięcia dokonali m.in. Marszałek Województw Świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Grzegorz Świercz, Starosta Powiatu Buskiego Jerzy Kolarz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora. Ksiądz Marek Podyma poświęcił budynek, aby dobrze służył osobom, które będą tu pracować i wypoczywać. Wszyscy goście udali się na zwiedzanie obiektu i obiad.

 otwarcie_krystyna1.jpg


Uzdrowiskowy Szpital Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” to nowoczesny ośrodek. Są w nim oddziały: reumatologiczny, neurologiczny, dermatologiczny, kardiologiczny, rehabilitacji narządu ruchu. Dodatkowo działa czterołóżkowy Pododdział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Do dyspozycji gości są: pracownia testów wysiłkowych, holterowska, echokardiografii, psychologiczna oraz sale do rehabilitacji kardiologicznej.

Oddział kardiologiczny zajmuje się leczeniem i rehabilitacją chorych w 5-7 dobie po operacjach kardiochirurgicznych, chorymi po angioplastyce, po świeżo przebytych zawałach mięśnia sercowego, z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i innymi schorzeniami układu krążenia. Szpital „Krystyna” ma do zaproponowania swoim gościom bogatą ofertę zabiegową, między innymi basen rehabilitacyjny, zabieg kriosauny i wyciąg Gieczewa. Obiekt przystosowany jest także dla osób niepełnosprawnych. Na miejscu są kawiarnia, świetlica i uzdrowiskowa biblioteka.

Szczegóły inwestycji:

16 listopada 2010 roku została podpisana umowa o dofinansowanie projektu: „Budowa nowego pawilonu i modernizacja Punktu Żywienia Uzdrowiskowego Szpitala Krystyna”.
Całkowita wartość projektu wynosi 10 635 422, 00 zł w tym dofinansowanie z UE:  4 738 921, 58 zł  tj. 47,06%.

otwarcie_krystyna2.jpg


Pierwszy etap projektu obejmował  modernizację Punktu Żywienia. Zadanie "Zmodernizowany Punkt Żywienia w Uzdrowiskowym Szpitalu „Krystyna” to projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Działania 5.1 „Inwestycje  w infrastrukturę ochrony zdrowia”, Osi 5 „Wzrost jakości infrastruktury społecznej oraz inwestycje  w dziedzictwo kulturowe, turystykę i sport” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013.

Drugi element inwestycji to rozbudowa Szpitala „Krystyna” o nowy pięciokondygnacyjny pawilon - C1.W pawilonie C1 na dwóch najniższych kondygnacjach zlokalizowano część zabiegową, a na trzech wyższych kondygnacjach część mieszkalną. Zaprojektowano komfortowe pokoje z łazienkami. Inwestycja została ukończona 30 czerwca 2013 roku. Powierzchnia użytkowa nowego pawilonu to 2 094,08 m2, kubatura – 9 010,46 m3, powierzchnia zabudowy 551,67  m2. Na poziomie przyziemia oraz parteru w pawilonie C1 zlokalizowany został Zakład Przyrodoleczniczy czyli baza zabiegowa.

 pokoj_krystyna.jpg

 zdjęcie Daniel Piwowarczyk

Przyziemie (poziom -1): Balneologia, w tym : kąpiele siarczkowe, solankowe, perełkowo-ozonowe, kwasowęglowe, masaż podwodny. Parter (poziom 0): Fizykoterapia: magnetoterapia, krioterapia, światłolecznictwo, elektroterapia, ultradźwięki, masaż klasyczny i wibracyjny, sala gimnastyki indywidualnej. Znajduje się tu także sprzęt do diagnostyki i rehabilitacji kardiologicznej.  

Na pozostałych trzech kondygnacjach znajduje się
37 pokoi dla pacjentów (co daje 71 łóżek):
34 pokoje dwuosobowe i 3 pokoje jednoosobowe.

To jednak nie wszystko. Dzięki tym już zrealizowanym i kolejnym planowanym  inwestycjom związanym z Uzdrowiskowym Szpitalem „Krystyna”, Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. będzie docelowo dysponowało ponad tysiącem miejsc noclegowych. Poniesione nakłady wpłyną na podniesienie jakości świadczonych usług, zwiększy się ich dostępność  dla pacjentów.
Powstaną też nowe miejsca pracy.

Wkrótce video.











https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14513