W Busku- Zdroju wielkie święto muzyki. Od soboty 29 czerwca trwa XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. To wydarzenie gromadzące śpiewaków, muzyków i dyrygentów z kraju i z zagranicy. Festiwal nosi imię Krystyny Jamroz, operowej śpiewaczki pochodzącej z Buska- Zdroju.
Sobotnia gala operowa poświęcona była twórczości włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego, którego 200 rocznica urodzin przypada w tym roku. Koncert „Viva Verdi” w Buskim Centrum Kultury poprzedziło otwarcie wystawy „Verdi Wagner- geniusze teatru muzycznego”.

Wystawa prezentuje 28 plakatów operowych do dzieł Verdiego i Wagnera autorstwa Adama Czopka, krytyka muzycznego, znawcy opery. W koncercie wystąpili ulubieńcy buskiej publiczności Adam Szerszeń – baryton, Anna Lubańska- mezzosopran, Rałał Bartmiński- tenor.

Niezwykle serdecznie przyjęto występujących po raz pierwszy: Katarzynę Hołysz- sopran i Wojciecha Gierlacha- bas. Młodzi, utalentowani, dysponujący pięknymi głosami i talentem scenicznym zebrali ogromne, zasłużone brawa. Wystąpili z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Muzyka Verdiego w doskonałym stylu otworzyła tegoroczny festiwal.

Niedziela, drugi festiwalowy dzień to prawdziwy muzyczny maraton. Koncerty festiwalowe odbyły się w sześciu miejscach. W kościele w Glinianach wystąpiła Małgorzata Walewska i mistrz gry organowej Robert Grudzień. w Szczaworyżu wystąpił zespół Hortus Musicus z programem muzyki dawnej, w Kurozwękach- Kaja Danczowska z zespołem kameralistów; pianistką Justyną Danczowską- córka, Agnieszką Dumanowską- altiwiolistką i Bartoszem Koziakiem –wiolonczelistą.

Zespół mistrzów kameralistyki zaprezentował kwartety fortepianowe J. Brahmsa i R. Schumana. Koncert wybitnych kameralistów dostarczył słuchaczom wielu pięknych wzruszeń.
Danuta Parol, zdjęcia Piotr Kaleta
Wkrótce galeria zdjęć.