We wtorek wieczorem w Brukseli Róża Gräfin von Thun und Hohenstein ponownie została Europosłanką Roku w kategorii rynek wewnętrzny. Poprzednią nagrodę uzyskała w 2011 roku. Dotychczas, żadnej Europosłance z Polski, nie udało się zdobyć tytułu dwukrotnie.
Róży Thun udał się ten wyczyn już podczas pierwszej kadencji, w niespełna 4 lata pracy w Parlamencie Europejskim.
"Jestem wdzięczna przedstawicielem organizacji branżowych i konsumenckich oraz koleżankom i kolegom europarlamentarzystom za to wyróżnienie. To dla mnie wielkie zobowiązanie na przyszłość by dalej znosić bariery, na jakie napotykają obywatele, w tym przedsiębiorcy, na jednolitym rynku." - powiedziała Róża Thun.
W tym roku szczególnie doceniono realny wpływ Róży Thun na kształt przepisów unijnych. Zaproponowane przez nią zapisy, liczne poprawki do propozycji legislacyjnych Komisji Europejskiej konsumentów przekładają się na realne zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów w Unii Europejskiej oraz lepsze funkcjonowanie przedsiębiorców. Świętokrzyska europosłanka Róża Thun jest m.in. współtwórczynią przepisów dotyczących stworzenia internetowego systemu polubownego rozstrzygania sporów konsumenckich. Dzięki temu systemowi kupujący i sprzedający w Internecie zaoszczędzą pieniądze, które musieliby wydać na spory sądowe.
Dzięki propozycjom europosłanki kwestie sporne będzie można rozwiązywać przy pomocy Internetu. Jej konsekwencja w obniżaniu roamingu w Unii Europejskiej doprowadziła już do znaczących obniżek stawek za połączenia telefoniczne, smsy oraz przesył danych. Dzięki jej zaangażowaniu, w październiku 2013 roku, po raz drugi do Polski zawita także największa konferencja poświęcona przyszłości jednolitego rynku - Forum Jednolitego Rynku.

Róża Thun -Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska. Urodziła się w Krakowie. Działaczka opozycji demokratycznej. Współtworzyła Studencki Komitet Solidarności w Krakowie. Prezes Polskiej Fundacji Roberta Schumana w latach 1992-2005. Główny organizator kampanii związanej z wejście Polski do UE. Szefowa Komisji Europejskiej w Polsce w latach 2005-2009. Od lipca 2009 roku jest posłanką do Parlamentu Europejskiego ze Świętokrzyskiego i Małopolski. Członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Za działania na rzecz reformy jednolitego rynku, wsparcie dla e-handlu, zmniejszanie roamingu otrzymała tytuł Europosłanki Roku w roku 2011 i 2013.