Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu ma swojego patrona (fotoreportaż)
2013-06-25 13:06:45

Zespół Placówek Oświatowych w Szańcu ma swojego patrona. Uroczystość poświęcenia sztandaru i nadania szkole imienia Jana Olrycha Szanieckiego odbyła się w niedzielę 23 czerwca. Miała ona wyjątkowe znaczenie dla lokalnej społeczności.



Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w szanieckim kościele, którą odprawili ksiądz proboszcz Kazimierz Furmańczyk oraz ksiądz Piotr Muszyński. Po mszy wszyscy przemaszerowali na boisko przed szkołą, gdzie odbyły się główne uroczystości. Warto wspomnieć, że boisko oddano do użytku dwa lata temu, jest ono chętnie użytkowane przez uczniów i dorosłych.

szaniec_zpo.jpg


Rada Rodziców, na czele z wiceburmistrzem Tomaszem Mierzwą głównym inicjatorem  uroczystości, przekazała sztandar szkoły dyrektorowi, który uroczyście wręczył go uczniom ZPO w Szańcu. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. wojewoda świętokrzyski pani Bożentyna Pałka-Koruba, starosta Jerzy Kolarz oraz burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora ze swoimi zastępcami zabrali głos. Wojewoda podkreśliła, jak ważna dla niej osobiście jest niedzielna uroczystość. W szkole, która otrzymała patrona i sztandar, wkrótce będzie się uczyć wnuczka pani wojewody.

 szaniec_zpo1.jpg


Po części oficjalnej przed zaproszonymi gośćmi swoje zdolności artystyczne zaprezentowały dzieci uczące się w szkole w Szańcu. Rozstrzygnięto wcześniej ogłoszone konkursy na portret patrona szkoły i wiedzy o patronie. Nie zabrakło smacznego poczęstunku i dobrej zabawy w gronie znajomych i przyjaciół.

 szaniec_zpo2.jpg

Wszystkich obecnych zaproszono na tegoroczne gminne dożynki, które 18 sierpnia zaplanowano właśnie w Szańcu. Warto dodać, że szkoła w Szańcu jest jedyną w Polsce, której nadano imi, Jana Olrycha Szanieckiego.

 

 


Jan Olrych Szaniecki (ur. 16
grudnia 1783 r. w Plewiskach koło Poznania, zm. 19 lutego 1840 w
Paryżu) – wybitny adwokat i działacz polityczny z pierwszej
połowy XIX w., poseł na Sejm Królestwa Polskiego, w Powstaniu
Listopadowym minister sprawiedliwości w ostatnim rządzie, autor
"Pamiętników".


ulrych_szaniecki.jpg


W 1813 - Jan Olrych Szaniecki,
wybitny prawnik, przejmuje od Wielopolskich część ordynacji

z Pińczowem i kilkoma kluczami
(min. Szaniec, Rogów i inne). Był to człowiek wielkiej
uczciwości i poświęcenia w
działaniu na rzecz dobra publicznego. Niemałe pieniądze
własne przeznaczył na szkoły
pińczowskie i okoliczne. Gimnazjum uposażył bogatą biblioteką,
zbiorami pomocy naukowych,
kapitałami pieniężnymi; wyremontował gmach szkolny oraz
przeznaczył część swego pałacu
na pomieszczenie sal lekcyjnych. Zaopatrzył szkołę, a dla
dziewcząt założył pensję,
budując dla niej dom z ogrodem. Założył też kilka szkół
wiejskich w tym, z Towarzystwem
Szkół Elementarnych w 1820 r. w Szańcu, Pińczowie,
Michałowie i Książu Małym.
Powiadomił o tym ks. Jan Bieńkowski – organizator szkół
elementarnych w okręgu szydłowskim.
Na utrzymanie nauczyciela przyznano 300 zł, na
opał 48 zł, na sprzęty szkolne
100 zł i tyle samo na nieprzewidziane wydatki. Ówczesny
dziedzic Szańca z przyległościami,
Jan Olrych Szaniecki, zobowiązał się przekazywać
nauczycielowi 12 sągów drzewa na
opał oraz 8 korcy żyta, 4 jęczmienia, 2 pszenicy,
1 grochu i 2 morgi gruntu w Szańcu.
Dziedzic zobowiązał się również własnym kosztem
wystawić budynek szkolny. Zaś
swoje prywatne zbiory książkowe udostępnił jako bibliotekę
publiczną. Sprowadził też z
Warszawy lekarza i osiedlił go w Pińczowie dla wygody
mieszkańców. Nie były to
wszystkie zabiegi Szanieckiego nad podniesieniem cywilizacji
w swych majątkach. Zachęcał więc
chłopów do zmiany kroju ubrań oraz zmiany nazwisk,
np. Wilk na Wilczyński, Zając na
Zajączkowski, Wróbel na Wróblewski, Zwierz na Zwierzyński.
Przekonywał, że miejska panna nie
pójdzie raczej za Wilka w sukmanie, ale chętnie
wyjdzie za pana Wilczyńskiego w
surducie. Zniósł również liczne uciążliwości mieszczan
na rzecz dziedzica.

Działalność Jana Olrycha
Szanieckiego na naszych ziemiach, zasługi w krzewieniu oświaty,
starania na rzecz podniesienia życia kulturalnego, realizacja na
szeroką skalę programu społecznego, demokratyczne poglądy oraz
jego postawa patriotyczna i umiłowanie Ojczyzny, stawiają Go jako
godnego patrona naszej placówki.







 

/kr/







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14357