Wielkie święto w sobotę 15 czerwca obchodziła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwierzyńcu. Jubileusz 20-lecia połączono z nadaniem jednostce sztandaru. W sobotnich uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą, którą koncelebrowali Kazimierz Furmańczyk proboszcz parafii Szaniec oraz Tadeusz Szlachta kapelan strażaków. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od aktu nadania jednostce sztandaru, który ufundowała społeczność buska. W drzewiec sztandaru wbito symboliczne gwoździe.

Historię jednostki wszystkim zebranym przypomniała Beata Pabis sołtyska Zwierzyńca i członkini OSP w Zwierzyńcu. Zaznaczyła, że założycielem liczącej 20 lat jednostki był Witold Domagała, któremu wręczono statuetkę św. Floriana, patrona strażaków.

Sobotnie uroczystości były doskonałą okazją, by nagrodzić zasłużonych strażaków. Wręczono medale i odznaczenia, które zostały przyznane przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa świętokrzyskiego - „Za Zasługi dla Pożarnictwa”; Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP - „Wzorowy Strażak” oraz Prezydium Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP - „Za Wysługę Lat”.

Odznaczenia wręczali Mirosław Pawlak prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej oraz wojewoda świętokrzyski pani Bożentyna Pałka-Koruba.
Zaproszeni goście zabrali głos, życząc jednostce kolejnych lat służby. Nie zabrakło również prezentów dla jednostki w postaci piły spalinowej, pompy szlamowej i radiotelefonu. Sympatycy oraz przyjaciele jednostki otrzymali od strażaków OSP w Zwierzyńcu pamiątkowe grawertony. Chętnie wpisywano się również do pamiątkowej księgi.

Kiedy część oficjalna uroczystości dobiegła końca, przed gośćmi wystąpiła młodzież ze Zwierzyńca. Dla wszystkich zagrała Kapela Świętokrzyska. Jak na jubileusz przystało, nie mogło zabraknąć hucznego "sto lat", które wykonała kapela "Buskowianie". Był także pyszny tort w kształcie... strażackiego samochodu. Wieczorem wszyscy doskonale bawili się na imprezie pod gwiazdami.
/kr/, zdjęcia Barbara Ząbek