Zakończyła się pierwsza część VII Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego Poszukiwanie Talentów, zorganizowanego przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, którego tematem przewodnim była energetyka i fizyka jądrowa.
Komisja konkursowa spośród 198 prac gimnazjalistów nadesłanych z całej Polski wyłoniła 38, które przeszły do finału. Wśród nich znalazła się praca Moniki Segdy, uczennicy Samorządowego Gimnazjum w Podgajach. Pierwszoklasistka pod opieką Pani Renaty Boś przygotowała pracę obejmującą zagadnienia z fizyki i astronomii ze szczególnym zwróceniem uwagi na fizykę jądrową.
Praca polegała na napisaniu limeryku, eseju, opisaniu zdarzenia, w którym uczestniczyła z uwzględnieniem zasad fizyki, przeprowadzeniu wywiadu z fizykiem, przeprowadzeniu doświadczeń, wykonaniu projektu znaczka pocztowego, nakręceniu filmów, zrobieniu zdjęć zjawisk fizycznych, wymyśleniu zabawy dla dzieci wyjaśniającej wybrane prawo fizyki oraz przygotowaniu i przeprowadzeniu debaty na temat energetyki jądrowej.
Finał konkursu odbędzie się w dniach 13-14 czerwca w Warszawie.