Srebrny Krzyż Zasługi dla Zofii Kulczyckiej
2013-05-15 09:39:40

Podczas majowej sesji Rady Miejskiej Zofia Stefania Kulczycka mieszkanka gminy Busko-Zdrój odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uroczystego aktu odznaczenia w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonała Bożentyna Pałka-Koruba wojewoda świętokrzyski.


Zofia Kulczycka 13 maja 2013 roku odznaczona została Srebrnym Krzyżem Zasługi nadawanym przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej osobom, które zasłużyły się dla Polski, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące korzyść państwu. Zofia Kulczycka urodziła i wychowała 17 dzieci, doczekała się 41 wnuków i 11 prawnuków. Mimo tak wielu rodzinnych obowiązków zajmowała się dodatkowo działalnością społeczną. Jako członek Koła Gospodyń Wiejskich w Kostkach Małych aktywnie uczestniczyła w pracach koła.

zofia_kulczycka_medal4.jpg


Była inicjatorką powstania zespołu śpiewaczego, którego również była solistką. Współorganizowała wiele imprez kulturalno-oświatowych i inicjatyw społecznych, m.in. budowę szkoły podstawowej w Kostkach Dużych, uczestniczyła wraz z rodziną w pracach związanych z budową kościoła parafialnego w Oleszkach. Od 1978 do 1983 roku była członkiem Ligi Kobiet i jej aktywnym działaczem. Uczestniczyła w różnych akcjach: zbiórce żywności dla dzieci z ubogich rodzin i organizacji gorących posiłków w miejscowej szkole. Do dziś wspiera inicjatywy społeczne organizowane w Kostkach Małych. Dzieli się z innymi swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem.

zofia_kulczycka_medal3.jpg


Podczas sesji słowa uznania za zasługi Zofia Kulczycka usłyszała od wojewody świętokrzyskiego, która w imieniu prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dokonała aktu odznaczenia. Bożentyna Pałka-Koruba pogratulowała wyróżnienia, a przede wszystkim wspaniałej rodziny, podkreślając, że odznaczenie nadane zostało w maju - miesiącu, w którym obchodzi się Dzień Matki. Najlepsze życzenia złożył również burmistrz Waldemar Sikora oraz, w imieniu radnych, przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Nurek.

zofia_kulczycka_medal1.jpg


Bukiet kwiatów z 17 róż, symbolizujących siedemnaścioro dzieci, które urodziła Zofia Kulczycka wręczyła Janina Nizioł szefowa buskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Najlepsze życzenia złożyły również mamie rodzone dzieci. Nie kryjąc wzruszenia, Zofia Kulczycka podziękowała za wyróżnienie i słowa uznania.

Tekst i foto EHR, źródło www.umig.busko.pl

 







https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14050