Dzień Strażaka bardzo uroczyście obchodzono w ubiegłą niedzielę 12 maja w Młynach. Uroczystości połączono z jubileuszem 85-lecia jednostki oraz nadaniem sztandaru dla OSP Młyny.
Jak na strażacką uroczystość przystało, obchody rozpoczęły się od raportu, który Prezesowi ZOW ZOSPRP posłowi na Sejm RP dh Mirosławowi Pawlakowi złożył dowódca uroczystości dh Jerzy Okniński. Wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy, któremu towarzyszyło wciągnięcie flagi na maszt. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Prezes Zarządu OSP Młyny dh Marek Rafał Gręda, który powitał licznie przybyłych gości.

Wśród świętujących wspólnie w jednostką OSP Młyny znaleźli się m.in. wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, marszałek Adam Jarubas, starosta buski Jerzy Kolarz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Busku-Zdroju Justyna Nurek, burmistrz Waldemar Sikora.
Proboszcz parafii Szaniec ksiądz kanonik Kazimierz Furmańczyk odprawił mszę święta w intencji wszystkich strażaków, tych, którzy pełnią społeczną służbę i tych, którzy już odeszli.

Zapoznano wszystkich z historią jednostki OSP w Młynach. Wreszcie nadszedł długo oczekiwany, przede wszystkim przez strażaków, moment przekazania sztandaru. Jego głównymi fundatorami są:
Marian Kopała Metal KOP Młyny, Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju, Mieczysław Sas Zakład Metalowo – Kotlarski SAS, Zbigniew Chrobot Przedsiębiorstwo Mięsa Łatanice, Maria i Władysław Wójcikowie Hurtownia Materiałów Budowlanych Dombud, Adam Wójcik firma „DOMO”.

Sztandar został poświęcony i przekazany prezesowi OSP Młyny Markowi Grędzie, który dokonał jego prezentacji. Dh Mirosław Pawlak Prezes Zarządu oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Kielcach, zarazem Poseł na Sejm RP oraz Komendant Powiatowego PSP w Busku – Zdroju bryg. Kazimierza Ścibiło dokonali odznaczenia jednostki OSP Młyny złotym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa".
Uroczystość była doskonałą okazją, by nagrodzić strażaków za ich długoletnią i nienaganną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP woj. świętokrzyskiego nadało:
Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa:
1. Ireneuszowi Kocjanowi
2. Mieczysławowi Naporze
3. Witoldowi Grędzie
Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa wręczono Jerzemu Musiałowi.
Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa przyznano:
1. Markowi Rafałowi Grędzie
2. Przemysławowi Domogale
3. Krzysztofowi Górze
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Busku-Zdroju nadało Odznaki STRAŻAK WZOROWY druhom:
1. Ryszard Maj
2. Stanisław Maj
3. Zenon Makówka
4. Sebastian Maj
5. Mateusz Makówka
6. Mariusz Sady
7. Tomasz Koźbiał
8. Rafał Zięba
9. Dawid Warszawa
10. Janusz Makówka
11. Rafał Janik
12. Andrzej Kwiecień
13. Michał Zieliński

Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Busku-Zdroju nadało Odznaki „Za Wysługę Lat” druhom:
1. Ireneusz Kocjan 40 lat
2. Mieczysław Napora 40 lat
3. Witold Gręda 40 lat
5. Maciej Kowalski 25 lat
6. Jerzy Musiał 20 lat
7. Krzysztof Góra 20 lat
8. Krzysztof Kocjan 15 lat
9. Zbigniew Juszcze 15 lat
10. Zenon Klementowski 15 lat
11. Henryk Molenda 15 lat
12. Przemysław Domogała 15 lat
13. Marek Rafał Gręda 5 lat
Druhowie podziękowali za wyróżnienia. Zaproszeni goście zabrali głos. Uroczystości zakończyły się wpisami do księgi pamiątkowej i wbiciem pamiątkowych gwoździ w tablicę upamiętniającą 85 – lecie OSP w Młynach.
/kr/, zdjęcia Barbara Ząbek