Odeszła Wanda Henisz-Kamińska czołowa polska taterniczka
2013-05-13 13:07:25

Odeszła ostatnia z czołowych polskich taterniczek pokolenia międzywojennego. 5 maja 2013 w wieku 94 lat zmarła nestorka polskiego taternictwa, członek honorowy Klubu Wysokogórskiego Warszawa, Wanda Kamińska z domu Henisz, pochodząca z powiatu buskiego.


Wanda Kamińska urodziła się 20 sierpnia 1918 roku w Zborówku koło Buska - Zdroju w Świętokrzyskiem. W roku 1932 zamieszkała w Zakopanem i tam zaczęła poznawać Tatry. Początkowo uprawiała turystykę i narciarstwo, aż do grona taternickiej elity wprowadził ją Wawrzyniec Żuławski. Do Koła Zakopiańskiego Klubu Wysokogórskiego przyjęta została w styczniu 1936 roku, członkostwo zwyczajne uzyskała już po wojnie, jesienią 1945 roku.

wanda_kaminska_taterniczka1.jpg

Morskie Oko, 23 listopada 1985. Wanda Henisz-Kamińska
z Czesławem Łapińskim (fot. Józef Nyka)

Najczęściej wspinała się w towarzystwie Tadeusza Orłowskiego, ale jej partnerami byli również Zdzisław Dziędzielewicz, Stanisław Braun, Zofia Radwańska-Kuleszyna (Paryska), Marek Cybulski i Róża Drojecka. Świetnie wspinała się w skale. Ma w dorobku przeszło 20 nowych dróg i wariantów.

 wanda_kaminska_taterniczka2.jpg

Wanda Henisz-Kamińska
(fot. arch. Haliny Ptakowskiej-Wyżanowicz)

Do najbardziej znanych jej osiągnięć należą:

   - XI wejście przez Śnieżną Dolinę na Wyżnią Lodową Przełęcz (1935, z Józefem Orenburgiem),
   - I wejście Żlebem Drege'a na Granaty (1938, z Zofią Radwańską-Kuleszyną (-Paryską) i Tadeuszem Orłowskim),
    - I przejście południowo-zachodniej grani Żabiej Lalki (1946, z Różą Drojecką, Zdzisławem Dziędzielewiczem i Tadeuszem Orłowskim),
    - I wejście klasyczne południowo-wschodnim uskokiem Zadniego Mnicha (1946, z Małgorzatą Serini-Bulską i Tadeuszem Orłowskim),
   - I wejście południowo-zachodnim żlebem na Białczańską Przełęcz Wyżnią (1946, z Tadeuszem Orłowskim),
    - I przejście środka północnej ściany Żabiego Szczytu Wyżniego (1946, z Tadeuszem Orłowskim),
    - III przejście lewego filara północno-wschodniej ściany Rumanowego Szczytu (1945, z Tadeuszem Orłowskim).

Jak pisał Józef Nyka w "Głosie Seniora" (08/2003):

    Chodząc z Tadeuszem Orłowskim nie miała - jak mówi - wielu okazji do prowadzenia w skale, pierwszą na linie bywała natomiast w innych zespołach, np. jako towarzyszka dr (później prof.) Małgorzaty Serini-Bulskiej. Mimo obowiązków rodzinnych i zawodowych, wspinała się do ok. 1980 roku. Żywo interesuje się taternictwem i utrzymuje kontakty z ludźmi ze swego, i nie tylko swego pokolenia.

Pogrzeb Wandy Henisz-Kamińskiej odbędzie się w poniedziałek 13 maja 2013 w Warszawie. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 12 w kościele św. Karola Boromeusza, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na Starym Cmentarzu Powązkowskim.



Źródła:

    Halina Ptakowska-Wyżanowicz, Od krynoliny do liny, Warszawa 1960
    Józef Nyka, Głos Seniora, 08/2003
    Wielka Encyklopedia Tatrzańska, s. 491

Janusz Kurczab
źródło www.wspinanie.pl
    





https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=14023