Dnia 6.05 Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała komunikat dotyczący zwalczania szkodników śliw - owocnicy żółtorogiej i owocnicy jasnej w naszym regionie.
Na śliwach występują: owocnica żółtoroga i owocnica jasna. Larwy zimują w
kokonach w glebie. W II połowie kwietnia, na kilka dni przed
kwitnieniem śliw, tuż przed fazą białego pąka kwiatowego rozpoczyna się
lot owadów dorosłych.
Samice składają jaja pod skórkę działek kielicha lub pod skórkę
kielicha. Pod koniec opadania płatków kwiatowych larwy wylęgają się i
wygryzają zawiązki owoców.
foto: Wikipedia
Zabiegi
zwalczające wykonuje się pod koniec opadania płatków kwiatowych.
W celu zwalczenia owocnic należy w najbliższych dniach wykonać opryski drzew stosownymi środkami owadobójczymi.
Więcej informacji na temat zagrożenia znajdą Państwo na stronie www.piorin.gov.pl
Opracowanie:
Sklep Zaopatrzenia Ogrodniczego "Ogród"
Pl. Targowy 1
28-100 Busko-Zdrój
tel. 41 378 28 86