Bazylika kolegiacka Narodzenia NMP oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy w XV Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!
2013-05-17 11:23:10

W Wiślicy, leżącej na terenie historycznej Małopolski, znajduje się jeden z najstarszych w Polsce zabytków architektury gotyckiej bazylika kolegiacka Narodzenia NMP.


W podziemiach tej bazyliki, w tzw. pierwszej kolegiacie, kryje się niezwykle cenny zabytek sztuki romańskiej. Jest nim pochodząca z 2. połowy XII wieku posadzka wiślicka, zwana też płytą orantów. Odsłonięta przez grupę badaczy w 1959 roku, po dziś dzień zachwyca przede wszystkim techniką, w jakiej została wykonana. Okolicznościom jej odkrycia będzie poświęcony jeden z punktów programu.

Ufundowaną przez króla Kazimierza Wielkiego, XIV-wieczną świątynię będzie można zwiedzać 18 i 19 maja w ramach XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Wejdź na szlak!. Do jej odwiedzenia zapraszają Muzeum Regionalne w Wiślicy, Parafia Narodzenia NMP w Wiślicy i Małopolski Instytut Kultury.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Krakowa i Małopolski. Tematem XV edycji, realizowanej pod hasłem „Wejdź na szlak!” będzie fenomen szlaków kulturowych, czyli turystycznych tras zwiedzania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dwa majowe weekendy, podczas których będzie można zwiedzić 15 zabytków, zlokalizowanych na 5 szlakach. Są to obiekty szlaku Młodopolska Małopolska (18–19 maja), średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska (18–19 maja), na którym właśnie znajduje się bazylika kolegiacka Narodzenia NMP, obiekty na szlaku Dwory Małopolski (25–26 maja), a także zabytki Krakowskiego Szlaku Techniki (25–26 maja) oraz kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO (25–26 maja).

 
dni_dziedzictwa.jpg


Zgodnie z coroczną tradycją zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu opatrzonym fachowym i interesującym komentarzem oraz w licznych wydarzeniach towarzyszących. Informacje o każdym z zabytków znajdą się na stronie dnidziedzictwa.pl, a także w wyjątkowym wydawnictwie poświęconym historiom ludzi związanych z prezentowanymi miejscami. Książka pt. Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk to już druga publikacja w serii Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Publikacja i wstęp na wszystkie wydarzenia będą bezpłatne.
źródło:powiat.busko.pl


 






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13781