Zdrowe Bicie Serca has³em buskiego Forum Zdrowia
2013-04-09 14:22:18

'Zdrowe bicie serca, prawid³owe ci¶nienie krwi' takie has³o przy¶wieca³o Forum Zdrowia, które zosta³o zorganizowane we wtorek 9 kwietnia z okazji ¦wiatowego Dnia Zdrowia w Buskim Samorz±dowym Centrum Kultury.


Forum Zdrowia odby³o siê w ramach jedenastego Festiwalu Zdrowia w Busku-Zdroju. Jak przypomnia³ wszystkim zebranym wicestarosta buski Stanis³aw Klimczak, Festiwal to bardzo wa¿ne wydarzenie w naszym powiecie, które trwa nieprzerwanie przez ca³y rok. Wicestarosta podkre¶li³, ¿e Forum Zdrowia jest organizowane z okazji ¦wiatowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia.

 forum_zdrowia1.jpg

Ka¿dego roku spotkaniom towarzyszy inny temat, w tym roku rozmawiano o nadci¶nieniu têtniczym. Stanis³aw Klimczak zwróci³ uwagê, ¿e XI Festiwal Zdrowia w Busku-Zdroju nosi imiê nie¿yj±cego Zbigniewa Kociuby, pomys³odawcy i, jak zawsze mówiono, dobrego ducha przedsiêwziêcia. Wszyscy uczestnicy spotkania minut± ciszy uczcili pamiêæ zmar³ego.

 forum_zdrowia2.jpg


Jak co roku w organizacjê przedsiêwziêcia w³±czy³o siê wiele instytucji. Patronami honorowymi tegorocznego buskiego Forum Zdrowia byli: Marek Posobkiewicz G³ówny Inspektor Sanitarny, Bo¿entyna Pa³ka-Koruba wojewoda ¶wiêtokrzyski, Adam Jarubas marsza³ek województwa. Patronat merytoryczny sprawowa³ Andrzej Horoch Kierownik Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.
Forum Zdrowia poprowadzi³a Irena Sobieraj pedagog szkolny w ZSTI w Busku-Zdroju. Swoje prelekcje podczas spotkania wyg³osili m.in. dr n. med. Tomasz Saran z Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chod¼ki w Lublinie, który przygotowa³ wyk³ad pt. "Telemedyczne monitorowanie aktywno¶ci ruchowej po rehabilitacji". O nadci¶nieniu têtniczym mówi³ dr n. med. Piotr Lenczewski Kierownik Pracowni Hemodynamiki "Cardinox" w ZOZ w Busku-Zdroju. Dyskusjom na temat zdrowia towarzyszy³ wystêp zespo³u muzycznego z ZSTI w Busku-Zdroju, wystêp artystyczny uczniów z Zespo³u Placówek O¶wiatowych Szko³± Podstawowa im. Jana Paw³a II w Zbludowicach.

forum_zdrowia3.jpg

Nie zabrak³o pysznego poczêstunku, o który zadbali uczniowie ZSTI.

Okrêgowy Inspektor Pracy Janusz Czy¿ wspólnie ze Stanis³awem Golmento przekazali na rêce Szymona Wójcika dyplom dla  Harcerskiej Grupy Ratowniczej za szczególne zaanga¿owanie siê w tematykê bezpieczeñstwa dzieci i m³odzie¿y oraz organizacjê wspólnie z Okrêgowym Inspektoratem Pracy w Kielcach spotkañ edukacyjnych z pokazami medycznymi. Grupa otrzyma³a równie¿ specjalistyczny sprzêt ochrony g³owy.
Spotkanie podsumowa³a Irena Sobieraj Przewodnicz±ca Oddzia³u Regionu Ponidzie Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

/kr/










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13736