Ze słonecznej Hiszpanii pozdrowienia dla mieszkańców Regionu Ponidzia przesyłają uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego w Busku-Zdroju Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, uczestniczący w zagranicznym stażu zawodowym.
Czterotygodniowy staż odbywa się w ramach projektu:
„Aktywny uczeń - wartościowy pracownik.
Zagraniczny staż zawodowy kluczem do konkurencyjności na rynku pracy”
Projekt napisany przez szkołę został zakwalifikowany do realizacji w ramach Programu Leonardo da Vinci Mobilność. Jest on współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach projektu młodzież ma zagwarantowane: transport, wyżywienie, zakwaterowanie, transport lokalny w Hiszpanii, kurs języka hiszpańskiego i zajęcia kulturowe oraz wsparcie pedagogiczne i merytoryczne.
Na staż zawodowy do Walencji wyjechali uczniowie klas trzecich kształcący się w zawodach technik hotelarstwa i technik informatyk. Partner hiszpański zabezpieczył miejsca odbywania stażu gwarantujące pełną realizację programu stażu. Natomiast program stażu opracowany został we współpracy z przedsiębiorcami naszego regionu, dzięki czemu odpowiada na zapotrzebowanie przedsiębiorców obu branż.
W Hiszpanii uczniowie odbywają staż u pracodawców hiszpańskich, wykorzystując swoją wiedzę zawodową i zdobywając nowe kompetencje oraz umiejętności zawodowe. Mają przy tym możliwość porównania przedsiębiorstw branżowych obu krajów -Partnerów w Projekcie. Oprócz pracy zawodowej i zdobywania doświadczenia zawodowego projekt daj e uczestnikom także możliwość nauki języka hiszpańskiego oraz stwarza okazję poznania kultury hiszpańskiej poprzez bogatą ofertę zajęć kulturowych (np. zwiedzanie muzeów, nauka tańca flamenco).
Dodatkową atrakcją są wycieczki oraz zwiedzanie samej Walencji – miasta bardzo interesującego pod względem turystycznym i architektonicznym. Niewątpliwą atrakcją Walencji jest Oceanarium. Dla stażystów w czasie wolnym zostało zaplanowane zwiedzanie Barcelony oraz Madrytu.
Uczniowie z dotychczasowego przebiegu stażu są bardzo zadowoleni, a efekty projektu będą upowszechniać po powrocie do kraju, w swoim środowisku, na spotkaniach z gimnazjalistami. Planowane są także imprezy szkolne, podczas których będą dzielić się swoim doświadczeniem z pozostałymi uczniami.
Projekt daje uczestnikom możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Sprzyja wzrostowi samodzielności, przedsiębiorczości, mobilności. Jest także okazją do rozwoju umiejętności interpersonalnych młodych ludzi. Ważnym rezultatem projektu będzie dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte umiejętności i kwalifikacje zawodowe.
fotoreportaż 
/art/