Pozdrowienia z Hiszpanii od uczniów buskiego ZDZ
2013-03-10 10:11:52

Ze słonecznej Hiszpanii pozdrowienia dla mieszkańców Regionu Ponidzia przesyłają uczniowie Niepublicznego Technikum Zawodowego w Busku-Zdroju Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, uczestniczący w zagranicznym stażu zawodowym.



Czterotygodniowy staż odbywa się w ramach projektu:

„Aktywny uczeń - wartościowy pracownik.
Zagraniczny staż zawodowy kluczem do konkurencyjności na rynku pracy”

Projekt napisany przez szkołę został zakwalifikowany do realizacji w ramach Programu Leonardo da Vinci Mobilność. Jest on współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W ramach projektu młodzież ma zagwarantowane: transport, wyżywienie, zakwaterowanie, transport lokalny w Hiszpanii, kurs języka hiszpańskiego i zajęcia kulturowe oraz wsparcie pedagogiczne i merytoryczne.

zdz_hiszpania328.jpg 

Na staż zawodowy do Walencji wyjechali uczniowie klas trzecich  kształcący się w zawodach technik hotelarstwa i technik informatyk. Partner hiszpański zabezpieczył miejsca odbywania stażu gwarantujące pełną realizację programu stażu.  Natomiast program stażu opracowany został we współpracy z przedsiębiorcami naszego regionu, dzięki czemu odpowiada na zapotrzebowanie przedsiębiorców obu branż.

zdz_hiszpania370.jpg 

 W Hiszpanii uczniowie odbywają staż u pracodawców hiszpańskich, wykorzystując swoją wiedzę zawodową i zdobywając nowe kompetencje oraz umiejętności zawodowe.  Mają przy tym możliwość porównania przedsiębiorstw branżowych obu krajów -Partnerów w Projekcie. Oprócz pracy zawodowej i zdobywania doświadczenia zawodowego projekt daj e uczestnikom także możliwość nauki języka hiszpańskiego oraz stwarza okazję poznania kultury hiszpańskiej poprzez bogatą ofertę zajęć kulturowych (np. zwiedzanie muzeów, nauka tańca flamenco).

zdz_hiszpania365.jpg 

 Dodatkową atrakcją są wycieczki oraz zwiedzanie samej Walencji – miasta bardzo interesującego pod względem turystycznym i architektonicznym. Niewątpliwą atrakcją Walencji jest Oceanarium. Dla stażystów w czasie wolnym zostało zaplanowane zwiedzanie Barcelony oraz Madrytu.

Uczniowie z dotychczasowego przebiegu stażu są bardzo zadowoleni, a efekty projektu będą upowszechniać po powrocie do kraju, w swoim środowisku, na spotkaniach z gimnazjalistami. Planowane są także imprezy szkolne, podczas których będą dzielić się swoim doświadczeniem z pozostałymi uczniami.

Projekt  daje uczestnikom możliwość rozwoju zawodowego i osobistego. Sprzyja wzrostowi samodzielności, przedsiębiorczości, mobilności. Jest także okazją do rozwoju umiejętności interpersonalnych młodych ludzi. Ważnym rezultatem projektu będzie dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

fotoreportaż

/art/









https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13465