Już po raz trzeci do uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju przyjechali rówieśnicy z Izraela. Spotkanie odbyło się się w piątek 22 lutego w ramach projektu "Zachować pamięć - Bliżej siebie".
W oficjalnym powitaniu izraelskich gości wzięli udział m.in. wicestarosta Stanisław Klimczak, dyrektor PODiDN w Busku Jolanta Maślicha, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju Renata Krzemień, radni Grzegorz Lasak i Jan Ozgowicz. Spotkanie rozpoczęło się od piosenki w języku hebrajskim, którą zaśpiewała jedna z polskich uczennic. Dla gości z Izraela była to wyjątkowa i wzruszająca chwila, wszyscy przyłączyli się do wspólnego śpiewania, nagradzając solistkę gromkimi brawami.


Głos zabrał dyrektor szkoły Tomasz Galant, który serdecznie powitał gości, dziękując paniom Małgorzacie Grabskiej i Dorocie Bik za zorganizowanie spotkania. Wicestarosta podkreślił, jak ważne są podobne inicjatywy, przede wszystkim ze względu na wspólną historię, o której warto pamiętać. "Jesteśmy jedną rodziną" - mówiła ze wzruszeniem dyrektorka szkoły w Izraelu, dziękując wszystkim za zaangażowanie i ogromną pracę przy organizacji spotkania.

Pani Małgorzata Grabska przyznała, że zawsze marzyła o wspólnym spotkaniu gości z Izraela oraz polskiej młodzieży. Podziękowała wszystkim, którzy umożliwili jej zorganizowanie tej wyjątkowej wizyty. Każda grupa przygotowała dla swych rówieśników krótki występ. Kiedy część oficjalna dobiegła końca, a pierwsze lody zostały
przełamane, w sali gimnastycznej, gdzie się spotkano, zapanowała miła, przyjazna atmosfera. A napisy na ścianach, które przygotowano z okazji wizyty gości z Izraela przypominały "Let's be more human, respect each other", "Remembering the Past, shaping the Future", "Let's make firends"...