O statucie sołectw i nie tylko
2013-02-23 12:00:22

Rozpoczęły się zebrania sołeckie w gminie Busko-Zdrój. Podczas spotkań z mieszkańcami wsi poruszane są zagadnienia dotyczące aktualizacji statutów sołectw oraz bieżący temat związany z tzw. „rewolucją śmieciową".

W spotkaniach z radą sołecką oraz mieszkańcami sołectw uczestniczą burmistrz, pełnomocnik ds. konsultacji statutów oraz osoba referująca zagadnienia z zakresu gospodarki odpadami.

Projekt nowego statutu nim trafi na sesję Rady Miejskiej będzie konsultowany podczas spotkań z mieszkańcami poszczególnych sołectw: Baranów, Bilczów, Biniątki, Błoniec, Bronina, Budzyń, Chotelek, Dobrowoda, Elżbiecin, Gadawa, Galów, Janina, Kameduły, Kawczyce, Kołaczkowice, Kostki Duże, Kostki Małe, Kotki, Las Winiarski, Łagiewniki, Mikułowice, Młyny, Nowa Wieś, Nowy Folwark, Oleszki, Olganów, Owczary, Palonki, Pęczelice, Podgaje, Radzanów, Ruczynów, Siesławice, Skorzów, Skotniki Duże, Skotniki Małe, Słabkowice, Służów, Szaniec, Szczaworyż, Wełecz, Widuchowa, Wolica, Zbludowice, Zbrodzice, Zwierzyniec, Żerniki Górne.

Istota wspomnianych zmian zapisów w statucie sołectw dotyczy usunięcia zapisów powtarzanych z ustawy, mało zrozumiałych, a przede wszystkim zapisów „martwych", które nie funkcjonują już w rzeczywistości. W statucie wprowadzono znaczące zmiany jeśli chodzi o gospodarowanie i zarządzanie mieniem oraz finansami. Obsługę finansowo-księgową budżetu sołectwa poprowadzi gmina. Obsługa ta polegać będzie w szczególności na przyjmowaniu i gromadzeniu wpłat środków finansowych przeznaczonych m.in. na realizację zadań własnych gminy służących poprawie warunków życia mieszkańców sołectw. Środki te przeznaczone zostaną na utrzymanie mienia oraz wydatkowane będą zgodnie z podjętą uchwałą zebrania wiejskiego.

Oprócz wspomnianych zagadnień podczas spotkań burmistrz informuje mieszkańców poszczególnych sołectw o zadaniach inwestycyjno-remontowych danego sołectwa. Poruszane są też sprawy różne. Spotkania potrwają planowo do 12 marca br.

Przed rozpoczęciem spotkań pracownicy buskiego ratusza mieli możliwość zapoznać się z tematyką obrad zebrania wiejskiego oraz poruszyć kwestie dotyczące zmian w statutach.

Tekst i foto EHR
Źródło: www.umig.busko.pl




https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13356