Koncert zespołu Kasa Chorych w BSCK!
2013-02-19 14:10:48

Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na koncert legendy polskiego blues-rocka - "Kasy Chorych", który odbędzie się 20 lutego 2013 r. o godz. 18.30 w sali Widowiskowej. Koncert dedykowany jest instytucjom i osobom wspierającym działania BSCK.


Bezpłatne wejściówki można odbierać w Centrum Informacji Turystycznej - Al. Mickiewicza 22, Busko-Zdrój - tel. 41 370 10 22 .

KASA CHORYCH

Pierwszy skład zespołu poza założycielami stanowili: Andrzej Kotarski – gitara, Zbigniew Richter – gitara basowa, Andrzej Pala – fortepian, Mirosław Kozioł – perkusja.

W roku 1978 grupa zajęła III miejsce na IX Wielkopolskich Rytmach Młodych w Jarocinie, a Ryszard Skibiński dostał nagrodę indywidualną. Grupa, a w szczególności jej lider doprowadzili do zorganizowania w 1978 roku w Białymstoku festiwalu Jesień z Bluesem. W październiku 1979 wraz z zespołem Krzak oraz Wojciechem Karolakiem grupa wystąpiła w programie, który dla Studia 2 realizował Walter Chełstowski.

 kasa_foto_1.jpg

W roku 1980 skład zespołu wyglądał następująco: Ryszard Skibiński – harmonijka ustna, kazoo, Jarosław Tioskow – gitara, Włodzimierz Dudek – gitara, Leszek Domalewski – gitara basowa, Mirosław Kozioł – perkusja.

W 1981 nagrali singel "Zgniła porzeczka"/"Blues córek naszych", a później wystąpili w filmie Koncert Michała Tarkowskiego. W 1982 podczas studyjnych nagrań zespół zasilił Andrzej Zaucha. W tym samym roku, po paru nieudanych występach z wokalistkami (Martyną Jakubowicz, Krystyną Cudowską), zespół postanowił powiększyć swój skład o wokalistę i w 1982 został nim Jerzy Opaliński, a później Lesław Kot. Wystąpili również na festiwalu Rawa Blues '82. Pod koniec roku 1982 grupa dała ostatni koncert w tym składzie, ponieważ lider zespołu Ryszard Skibiński przeszedł do grupy Krzak.

Na początku roku 1984 wykrystalizował się nowy skład zespołu: Jarosław Tioskow – gitara, śpiew, Cezary Czternastek – skrzypce, śpiew, Zbigniew Richter – gitara basowa, Piotr Zielik – saksofon, Mirosław Kozioł – perkusja lecz pod koniec tego roku grupa zawiesiła swoją działalność i wkrótce doszło do rozpadu grupy.

W roku 1992 grupa wznowiła działalność w składzie: Jarosław Tioskow – gitara, śpiew, Włodzimierz Dudek – gitara, Jacek Kaczyński – gitara basowa, Marek Kisiel – organy, Mirosław Kozioł – perkusja

Mirosław Kozioł został dość szybko zastąpiony przez Mirosława Wiechnika. W roku 2006 zespół opuścił Marek Kisiel, a w lutym 2007 Jacek Kaczyński. W połowie roku 2008, wobec wyjazdu z kraju Włodka Dudka w jego zastępstwie pojawia się Grzegorz Kluczyński. Zespół dostaje się pod skrzydła prężnego managera Tomasza Karkoszki. Dzięki temu sporo koncertuje oraz bierze udział w popularnych programach telewizyjnych i radiowych. 6 czerwca 2008 grupa świętuje swój jubileusz XXX-lecia. W wielkim koncercie na placu miejskim w Białymstoku biorą udział : Martyna Jakubowicz, Easy Rider, Adam Kulisz, Ryszard Wolbach, Krzysztof Jaworski , Sławomir Pyrko. W roku 2009 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę Muzyczną "Fryderyk" w kategorii blues za płytę Koncertowo. Nagroda w tej kategorii przyznana została po raz pierwszy.

Źródło: www.bsck.busko.pl










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=13294