W dniu 16 grudnia 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Korczynie
odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej ruchowi ludowemu na
Kielecczyźnie w latach 1939 – 1947. Bogatą dokumentację fotograficzną,
której towarzyszyły artykuły prasowe przybliżające dzieje ruchu można
było oglądać dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej delegatury
kieleckiej. Uroczystego otwarcia wernisażu dokonał Paweł Zagaja – prezes
Zarządu Gminnego PSL, wójt gminy Nowy Korczyn, prelekcję wygłosił
natomiast Marek Jończyk – przedstawiciel delegatury kieleckiej IPN.
Wystawa prezentowała działalność ludowców w czasie wojny, okupacji i po 1945 roku. Zwiedzający mogli się dowiedzieć nie tylko o losach działań partyzanckich formacji ludowców, ale także o walce o niezależność przez PSL po wojnie, represjach stosowanych przez władze komunistyczne wobec opozycji skupionej wokół Stanisława Mikołajczyka oraz dowiedzieć się o historii Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, która była najliczniejszą organizacją młodzieżową na Kielecczyźnie.
Wystawa "Ruch ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939-1947" prezentowana była w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Korczynie do 31 grudnia.
/Serwis Informacyjny UG/