Podczas sesji Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, która odbyła się 28 grudnia w klubie 'Stradivarius' w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, został uchwalony budżet na 2013 rok. Posiedzenie Sesji będzie retransmitowane 30 grudnia: godz. 12.00, 16.00, 20.00
Czterech radnych z 'Ziemi Buskiej' nie zgodziło się na budżet, głosując przeciwko uchwale, jeden radny wstrzymał się od głosu, piętnastu było za. Burmistrz Waldemar Sikora przekonywał, że budżet na przyszły rok jest realny i rozwojowy dzięki czemu istnieje szansa zmiany wizerunku miasta i gminy. Przyznał, że deficyt, który jest planowany na około 17 mln zł może się znacznie zmniejszyć, o czym świadczą doświadczenia z roku ubiegłego.

Dochody budżetu gminy na rok 2013 ustalono w wysokości 84.776.968,00zł, wydatki zaś w wysokości 102.026.968,00zł. Deficyt budżetu to 17.250.000,00zł. Podczas sesji podjęto również uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy Busko-Zdrój na 2012 rok, a także w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Radni uchwalili regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Busko-Zdrój. 29 listopada 2012 roku burmistrz wystąpił do Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju z prośbą o opinię projektu regulaminu. Regulamin został pozytywnie zaopiniowany. Podczas sesji ustalono również wysokość stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ustalono miesięczne stawki opłat od jednego mieszkańca zamieszkałego na terenie gminy Busko-Zdrój za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy: stawkę podstawową w wysokości 10 złotych, stawkę obniżoną w wysokości 5 złotych (projekt uchwały przewidywał stawki 12 i 7zł) , w przypadku, gdy odpady komunalne są gromadzone i odbierane w sposób selektywny.
Na koniec sesji, która skończyła się przed godziną 14, burmistrz Waldemar Sikora oraz przewodnicząca Rady Miejskiej Justyna Nurek złożyli wszystkim noworoczne życzenia, dziękując za współpracę w 2012 roku.
/KR/