Sprawozdanie z XXX sesji Rady Gminy
2012-12-24 10:46:58


XXX Sesja Rady Gminy Nowy Korczyn odbyła się 19 grudnia 2012r. w
Urzędzie Gminy przy ul. Buskiej. Uczestniczyli w niej radni, sołtysi jak
również zaproszeni goście: Wójt Paweł Zagaja, Zastępca Wójta Piotr
Strach, Sekretarz Gminy Józef Boduszek, Skarbnik Gminy Joanna Parlak
oraz radny powiatowy Krzysztof Wojtaś. Obradom przewodniczył
Przewodniczący RG Paweł Kulik.





W sprawozdaniu z działalności między sesjami pan Wójt poinformował m. in.  o trwającej nadal wymianie wodomierzy na terenie Gminy, o wydatkowaniu środków pozyskanych z WFOŚiGW na remont istniejącej kanalizacji jak również o oczyszczaniu i odmulaniu kanału Strumień.
Rada Gminy podejmując stosowną uchwałę zabezpieczyła środki na wkład własny na dofinansowanie remontu drogi gminnej w miejscowości Badrzychowice w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Dzięki czemu w terminie mógł zostać złożony do Urzędu Wojewódzkiego wniosek aplikacyjny na dofinansowanie tego przedsięwzięcia.   Ponadto Rada Gminy dokonała zmian w  budżecie gminy na 2012rok.
Głównym tematem posiedzenia było dostosowanie obowiązujących przepisów prawa lokalnego do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.  W związku  z tym zostały ustalone stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy. Zgodnie z przyjętą uchwałą od 1 lipca 2013r. dla nieruchomości zamieszkałych obowiązywać będą trzy stawki:
- za gospodarowanie odpadami w sposób selektywny z uwzględnieniem kompostowania na własne potrzeby odpadów zielonych - 4,50 zł brutto za mieszkańca za jeden miesiąc,
- za gospodarowanie odpadami w sposób selektywny bez gromadzenia odpadów zielonych we własnych kompostownikach - 6,00 zł brutto za mieszkańca za jeden miesiąc,
- za gospodarowanie odpadami w sposób nieselektywny - 11,50 zł brutto za mieszkańca za jeden miesiąc.   
Zatem miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstającymi na zamieszkałych nieruchomościach stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz w/w  stawki. Tak ustalone stawki mają zachęcić mieszkańców do gospodarowania odpadami w sposób selektywny, co jest już od wielu lat praktykowane  w krajach Unii Europejskiej. Natomiast za odbieranie odpadów z terenu nieruchomości niezamieszkałych, na których produkowane są śmieci obowiązywać będzie cennik od pojemnika.
W celu zapewnienia prawidłowego obliczenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada Gminy określiła w drodze uchwały wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości. Ponadto podjęto uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Nowy Korczyn, w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów  komunalnych  od  właścicieli  nieruchomości i zagospodarowaniu tych odpadów, w zamian za uiszczoną  przez właściciela nieruchomości opłatę.
    Na zakończenie Przewodniczący RG wraz z Wójtem złożyli zebranym najlepsze życzenia świąteczne.


Treści podjętych uchwał wraz ze stawkami i wzorami deklaracji wkrótce zostaną opublikowane na BIP Urzędu Gminy.

 

Monika Kulczyk  

Obsługa Rady Gminy






https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12997