W piątek 14 grudnia 2012 roku przedstawiciele Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, pod opieką pani Sylwii Smaczyńskiej, zorganizowali wyjazd do Domu Dziecka w Pacanowie. W tym celu przeprowadzili zbiórkę pieniędzy i przygotowali paczki z zabawkami, książkami, ubraniami i artykułami chemicznymi.
W trakcie akcji zebrano 1459,50 złotych, za część tych pieniędzy (349 złotych) kupiono artykuły chemiczne, natomiast pozostałą kwotę 1110,50 złotych, przekazano dyrektorowi placówki, siostrze Marzenie Terleckiej. Podarowane prezenty przyniosły dzieciom wiele radości, która była również udziałem młodzieży pińczowskiego liceum. Jednak po kilku godzinach wspólnej zabawy i pomocy w zajęciach edukacyjnych nadeszła trudna chwila rozstania.
Każdy w tym momencie uświadomił sobie, czym tak naprawdę jest ,,rodzina'' i wspólne spędzanie świąt w gronie najbliższych. Serdeczne podziękowania dla uczniów klas, którzy okazując odrobinę serca i dobrej chęci, rozświetlili twarze samotnych dzieci pięknym uśmiechem, dając odrobinę szczęścia. Niech każdy grosz skierowany w stronę wspólnie niesionej pomocy zaowocuje chęcią dalszego charytatywnego wspierania innych.

Uczestnicy wyjazdu do Pacanowa zachwyceni i wzruszeni przeprowadzoną akcją deklarują chęć jej kontynuowania.