Pysznie, pięknie i bardzo świątecznie było w piątek 14 grudnia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. A to za sprawą organizowanego już po raz dziesiąty Festiwalu Stołów Wigilijnych, w którym główną rolę odgrywają szkoły prezentujące przygotowane przez siebie stoły wigilijne oraz potrawy.
Konkurs ma charakter powiatowy, jego celem jest rozwijanie dziedzictwa kulturowego, dbałość o tradycję świąt Bożego Narodzenia ze zwróceniem szczególnej uwagi na tradycje kuchni regionalnej. Wszystkich przybyłych na Festiwal powitał dyrektor szkoły Sylwester Pałka, który przypomniał, że wigilijna wieczerza to najważniejsza kolacja w roku, a o jej wyjątkowości świadczą m.in. przygotowywane potrawy.
A o tym, kto tym razem przyrządził najbardziej smakowite dania, które związane są z naszym regionem, i kto najładniej zaaranżował świąteczny stół, decydowała komisja. Trzeba przyznać, że nie miała łatwego zadania, gdyż wszystkie szkoły, a w tym roku do konkursu zgłosiło się dziesięć placówek, przygotowały się bardzo starannie. Kiedy członkowie komisji spróbowali wszystkich smakowitości i przyjrzeli się dokładnie każdemu z przygotowanych wigilijnych stołów, udali się na obrady. W czasie, gdy komisja radziła, komu przyznać nagrody, młodzież z Gimnazjum w Gnojnie przygotowała dla wszystkich jasełka, a zespół muzyczny ZSTI krótki występ.

W końcu ogłoszono wyniki. Pierwsze miejsce w kategorii szkoły podstawowe ex aequo zajęły Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Busku-Zdroju oraz Szkoła Podstawowa w Skotnikach Dolnych. Wśród gimnazjów najlepiej wypadli, zajmując miejsce pierwsze, Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jarosławicach oraz Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku. Na miejscu drugim uplasowali się uczniowie z Gimnazjum w Gnojnie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych na zwycięstwo zasłużył Internat ZST-I w Busku-Zdroju. Miejsce drugie zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie, trzecie zaś ZSTiO im. Kazimierza Wielkiego w Busku oraz ZSP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku. Wszystkim serdecznie gratulujemy! W tym roku zapowiadają się smakowite święta…
Konkurs został zorganizowany przy współpracy Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju, Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju, Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Hurtowni SAWA, pensjonatu Zamek Dersława i hurtowni KIM.
fotoreportaż 