Powiatowe Koło Polskiego Towarzystwa Pracowników Socjalnych wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju byli organizatorami uroczystego spotkania związanego z obchodzonym od roku 2003 w powiecie buskim Dnia Pracownika Socjalnego.
21 listopada jest Światowym Dniem Życzliwości a zarazem Dniem Pracownika Socjalnego. Upamiętnia też spotkanie w miejscowości Charzykowy w 1989r., w którym uczestniczyli znani i zasłużeni propagatorzy opieki nad potrzebującymi Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz inni pracownicy pomocy społecznej.
21 listopada jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych. Poprzedziła go Msza Święta w intencji pracowników socjalnych i służb społecznych odprawiona przez Księdza Dziekana Marka Podymę – proboszcza parafii p.w. Św. Brata Alberta w Kościele Św. Anny w Parku Zdrojowym.
Patronowali obchodom przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Gajek i starosta buski Jerzy Kolarz.
Gośćmi święta byli - Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Jadwiga Irla Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach, władze powiatu, gmin, ksiądz dziekan Marek Podyma, Karolina Kępczyk dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, dyrektorzy i pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej.
Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła przyznane
przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
odznaczenia państwowe. Otrzymali je:
Srebrny Krzyż Zasługi -
Teresa Jura i Teresa Stępniewska (TPD w Busku-Zdroju), Brązowy Krzyż
Zasługi – Barbara Gajek, Sławomir Gromiec, Józef Wójcik, Ryszard
Kwiatkowski (Dom Pomocy Społecznej w Gnojnie), Marcel Jaros (Warsztaty
Terapii Zajęciowej w Gnojnie), Jolanta Chaczyk, Andrzej Kamiński,
Mirosława Pobrotyn (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Busku-Zdroju).
Brązowy Medal za długoletnią służbę odebrały Marta Blada i Ewelina Nizińska z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach.
Po raz kolejny z inicjatywy PCPR w Busku-Zdroju zostały wręczone przez
Przewodniczącego Kapituły Andrzeja Gądka „Złote Serca Dobroci” i „Serca
Dobroci”. Tegorocznymi laureatami statuetek „Złotego Serca Dobroci”
zostali:
1. Ewa Błaszczyk - Prezes fundacji „Akogo” za aktywne
wspieranie akcji organizowanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w
Busku – Zdroju i Stowarzyszenie „Razem dzieciom’’ oraz działania
podejmowane na rzecz osób potrzebujących, chorych i niepełnosprawnych w
Powiecie Buskim, takie jak: promocja rodzicielstwa zastępczego, festyny
rodzinne, bale dobroczynne. Statuetka Pani Ewie Błaszczyk zostanie
wręczona podczas konferencji kończącej tegoroczną edycją projektu „Nowy
Zawód - Nowy Start”, która odbędzie się w dniu 20 grudnia 2012 roku.
2.
Zdzisława i Leszek Buccy z Kazimierzy Wielkiej - za wieloletnie
wspieranie działalności Stowarzyszenia „Razem dzieciom” i Powiatowego
Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju, poprzez udział w: Balach
Dobroczynnych, dofinansowywanie zakupu wyprawek szkolnych dla dzieci,
współfinansowanie wyjazdów dzieci i młodzieży z rodzin ubogich na
kolonie letnie z Powiatu Buskiego. Stałe angażowanie się w pomoc osobom i
rodzinom zagrożonym wykluczeniem społecznym na terenie Powiatu
Buskiego.
3. Stefan Rachwalski z Krakowa, prezes Fundacji Zofii i
Władysława Pokusów - za szczególną wrażliwość społeczną, zwykłą ludzką
troskę, ciepło i pomoc materialną na rzecz dzieci, młodzieży i
organizacji społecznych, za rozwój wiejskiej oświaty oraz kultywowanie
kultury ludowej.
Statuetki „Serce Dobroci” otrzymali:
1. Helena Studzizur z Buska Zdroju - za aktywne niesienie pomocy i podejmowanie działań na rzecz dzieci i rodzin potrzebujących z terenu Powiatu Buskiego.
2. Jadwiga Krzak z Wiślicy - za czynne niesienie pomocy, podejmowanie działań na rzecz dzieci i rodzin potrzebujących, krzewienie kultury ludowej wśród lokalnej społeczności.
3. Halina Czekaj z Oblekonia - za czynne niesienie pomocy osobom i rodzinom lokalnej społeczności gminy Pacanów.
4. Stanisław Klimczak z Gnojna - za ogromne zaangażowanie w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych w znacznym stopniu dla osób potrzebujących pomocy, niepełnosprawnych, dotkniętych bezrobociem.
5. Ks. Mirosław Tomasik z Solca Zdroju - za aktywne niesienie pomocy i wsparcie duchowe osób starszych, niepełnosprawnych oraz podejmowanie działań na rzecz dzieci i rodzin z gminy Solec – Zdrój.
6. Wojciech Legawiec z Buska Zdroju - za czynne niesienie pomocy rodzinom i dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym, wsparcie osób starszych, niepełnosprawnych na terenie Powiatu Buskiego.
Starosta Buski Jerzy Kolarz jak co roku uhonorował wyróżnieniami grupę pracowników pomocy społecznej, którzy szczególnie zasłużyli się na polu pomocy potrzebującym.
Dom Pomocy Społecznej - Zborów: Aneta Kaczmarczyk – Bomba, Siostra Faustyliana – Krystyna Surman, Barbara Deszcz, Ewa Frączek, Leokadia Polak, Małgorzata Nowak, Elżbieta Kalita, Krzysztof Kania, Janusz Malara.
Dom Pomocy Społecznej – Gnojno: Halina Poniewierka, Magdalena Stępień, Halina Stachowicz, Hanna Klimczak, Anna Opałka , Edyta Janik, Zdzisław Pasternak
Dom Pomocy Społecznej – Słupia: Siostra Emanuela – Wilhelma Karnafel, Grażyna Nowak, Beata Pawelec, Wiesława Patyna, Joanna Wieczorek, Renata Matuszewska
Dom Pomocy Społecznej – Rataje: Bożena Korbaś, Elżbieta Dzięgiel, Dorota Soja, Magdalena Maciszewska, Krystyna Cieplińska
Warsztaty Terapii Zajęciowej –Gnojno: Robert Gronostaj
Warsztaty Terapii Zajęciowej - Busko-Zdrój: Ewa Marek, Danuta Jaskulska, Paweł Chwaliński
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza – Pacanów - siostra Jana Ból, Urszula Czupryś, Zuzanna Pluta, Danuta Plesowicz, Zdzisław Grabda
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Winiary- Sylwia Przodo, Danuta Wróbel, Aneta Naporowska, Grzegorz Kostka, Jarosław Naporowski, Marek Sieja.
Część artystyczną uroczystego spotkania z okazji Dnia Pracownika Socjalnego wypełnił recital Barbary Stępniak-Wilk, artystki związanej z krakowskim Kabaretem Loch Camelot koncertującej w „Piwnicy pod Baranami”.
fotoreportaż 
/Robert Gwóźdź/