Strzelcy ślubowali (fotoreportaż)
2012-11-13 13:17:18

11 listopada 2012, pod koniec wieczornej mszy w kościele pw. NPNMP w Busku- Zdroju odbyło się uroczyste ślubowanie młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim „Strzelec”. Drużyna oznaczona w ogólnopolskich strukturach jako JS 2121 działa od października 2006 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju.


W tym uroczystym momencie ślubującym strzelcom towarzyszyli ich koledzy z jednostek w Suchedniowie, Staszowie i Kielcach, a także kadra oficerska z inspektorem Danielem Wosiem na czele. To właśnie jemu przypadło w udziale – w myśl zapisów ceremoniału – odczytanie powtarzanej przez przysięgających tekstu roty ślubowania.

slubowanie_strzelcy001.jpg 

slubowanie_strzelcy002.jpg
 

slubowanie_strzelcy003.jpg 

slubowanie_strzelcy004.jpg

slubowanie_strzelcy005.jpg 

slubowanie_strzelcy006.jpg 

Nie zabrakło również pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i harcerzy, którzy ponadto jako imponująca, zwarta formacja stawili się w świątyni. Przybyli również rodzice strzelców, dyrekcja i nauczyciele szkoły oraz liczni mieszkańcy. Ów końcowy fragment nabożeństwa był dla ślubujących strzelców momentem kulminacyjnym, kiedy z wyraźnym przejęciem chórem wypowiadali słowa:

Wobec Boga, własnego sumienia oraz wszystkich Strzelców,
wstępując w szeregi Związku Strzeleckiego „Strzelec”
przyrzekam i ślubuję:
przez całe życie dobro Rzeczpospolitej Polskiej
nad wszystko inne wyższe dla mnie będzie,
niepodległości jej zawsze bronić gotów będę do ostatniego tchu,
a wszystkie moje czyny i zamiary
najwyższej służbie podporządkowane będą.

Przyrzekam i ślubuję:
 - powinności moje jako członek Związku Strzeleckiego „Strzelec” z dobrą wolą i wiarą wypełniać,
- prawa strzeleckiego należycie przestrzegać,
- rozkazy przełożonych w Związku Strzeleckim „Strzelec” sumiennie wykonywać.

Wszystko, co teraz przyrzekam
w sumieniu moim do głębi rozważyłem,
że tych przyrzeczeń dotrzymam PRZYSIĘGAM!
A przysięgę moją stwierdzam
Uroczystym Słowem Honoru Strzeleckiego
Obywatela wolnego, uczciwego człowieka!
Tak mi dopomóż Bóg!

 fotoreportaż
Foto: J. Kruk












https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12739