W czwartek 8 listopada w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie obchodzono Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Mirowie, którą koncelebrowali proboszcz parafii, ojciec Wojciech Madej oraz ojciec Grzegorz- katecheci w pińczowskim "Staszicu".
Następnie młodzież, dyrekcja, nauczyciele i zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie odbył się uroczysty apel, którego otwarcia dokonała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.
Po odsłuchaniu hymnu uczniowie klas pierwszych przystąpili do ślubowania. Delegacja nauczycieli, pracowników i uczniów złożyła symboliczną wiązankę kwiatów przed popiersiem Patrona Stanisława Staszica. Gospodarz obchodów, dyrektor Tadeusz Niewygoda, wygłosił przemówienie, w którym przypomniał sylwetkę i działalność Patrona szkoły - jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia. O roli oświeceniowego pisarza i reformatora w kształtowaniu świadomości młodzieży w swym przemówieniu mówił starosta pińczowski Jan Moskwa.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości nie zabrakło również Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie Anny Golik, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Krzysztofa Dusika oraz przedstawicieli Rady Rodziców.
Część artystyczną przygotowali uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami. Podczas uroczystości została przedstawiona prezentacja multimedialna z historycznym komentarzem uczniów, którzy upamiętnili w ten sposób zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości.
Zespół Szkół Zawodowych w Pińczowie należy do Towarzystwa Przyjaciół Szkół Staszicowskich, utrzymuje kontakty z członkami zarządu opiekującego się grobem Stanisława Staszica i z Towarzystwem Przyjaciół Górnictwa i Hutnictwa Staropolskiego w Kielcach. Młodzież „Staszica” corocznie uczestniczy w konkursach wiedzy o patronie, w rajdach i wycieczkach związanych z jego działalnością.