TO JUŻ KONIEC Z PODWÓJNYM OPODATKOWANIEM ZA LISTOPAD
2012-11-10 10:45:25

W tym roku, po raz pierwszy, podatnicy nie zapłacą w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy za listopad (IV kwartał). Od 1 stycznia br. obowiązują nowe zasady obliczania oraz wpłacania zaliczki na podatek dochodowy za grudzień oraz IV kwartał.


W poprzednich latach podatnicy prowadzący działalność gospodarczą byli zobowiązani do obliczania i wpłacania zaliczki na podatek dochodowy za grudzień  w wysokości zaliczki za listopad i odpowiednio za IV kwartał w takiej samej wysokości, jak zaliczka za III kwartał.

Od bieżącego roku podatnicy będą zobowiązani do obliczania i wpłacania zaliczki  na podstawie realnych dochodów. Zaliczkę za grudzień (IV kwartał) będzie trzeba wpłacić do 21 stycznia 2013 roku (20 styczeń wypada w niedzielę).

Podatnicy nie będą mieli obowiązku do wpłacania zaliczki za grudzień (IV kwartał) w terminie do 21 stycznia 2013 roku, jeżeli do 21 stycznia 2013 roku złożą zeznanie roczne i dokonają zapłaty podatku (art. 44 ust.6 updof i art.25 ust1. a updop).

Zmiana systemu wpłacania zaliczek jest bardzo korzystna dla podatników, gdyż wpłacanie podwójnych zaliczek za listopad stanowiło duże obciążenie. Nie liczył się bowiem faktycznie osiągnięty dochód, a to prowadziło do zawyżania wpłacanych zaliczek lub ich zaniżania. Przedsiębiorcy, którzy w ostatnim miesiącu, roku lub kwartale osiągnęli mniejszy przychód niż w listopadzie, musieli wpłacać zawyżoną zaliczkę, którą mogli odzyskać dopiero po złożeniu końcowego rozliczenia rocznego, zaś w przypadku odwrotnym – przy dużych obrotach w ostatnim miesiącu - zaliczka ta była niższa, co wiązało się z późniejszymi dopłatami do końcowego zeznania podatkowego.

Uważam, że wprowadzone zmiany należy ocenić pozytywnie. Co prawda w przypadku firm, które w ostatnim okresie osiągną wysokie dochody, zaliczka będzie wpłacana od rzeczywiście wykazanego dochodu, ale jej wpłata nastąpi o miesiąc później. Jeżeli podatnik zdąży złożyć zeznanie podatkowe do 20 stycznia, nie będzie musiał w ogóle uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc poprzedniego roku podatkowego. Zostanie ona rozliczona w zeznaniu rocznym i wtedy, ewentualnie, zostanie dokonana dopłata do podatku. W przypadku osób fizycznych jest to 30 kwietnia, a w przypadku osób prawnych 31 marca następnego roku.

  • art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 769
  •  art. 25 ust. 1a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 76


Piotr Borto
BIURO Rachunkowe EFEKT
Tel. 413784705, 606142567
www.efekt.busko.com.pl















https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12722