W najbliższą sobotę, 27 października 2012 r., w BSCK odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Wołyń- ziemia znaczona polską krwią” sprowadzonej do naszego miasta z inicjatywy buskiego środowiska PSL.
Wystawa składa się z 36 plansz, zawierających zdjęcia i dokumenty przedstawiające życie mieszkańców Wołynia w latach 1939-1947, w szczególności ludności wiejskiej, podczas dwóch okupacji - radzieckiej i niemieckiej. Ekspozycja ukazuje w szczególności jedną z największych w historii naszego narodu czystek etnicznych dokonanych na Polakach mieszkających na tym terenie przez oddziały UPA. Według współczesnych szacunków na samym tylko Wołyniu wymordowano ponad 60.000 Polaków w 1086 akcjach pacyfikacyjnych .
Oprócz fotografii i fotokopii dokumentów prezentowane są też fragmenty zeznań naocznych świadków, a nawet samych oprawców.
W kilkuletniej eksterminacji Polaków przez OUN-UPA wyjątkowym dniem była
niedziela 11 lipca 1943 r. To była kulminacja zbrodniczości
nacjonalistów ukraińskich w stosunku do Polaków. W dobrze zaplanowanych i
przygotowanych akcjach na terenie dwu powiatów Wołynia,
włodzimierskiego i horochowskiego, oraz w niektórych sąsiadujących z
tymi powiatami miejscowościach powiatu kowelskiego, tego jednego dnia
UPA, wspomagana przez odpowiednio zaagitowanych lub przymuszonych
chłopów ukraińskich, dokonała rzezi Polaków w ok. 100 miejscowościach.

26 na 27 marca 1943 oddziały UPA podległe Iwanowi Łytwyńczukowi - 'Dubowemu' zabiły co najmniej 179 osób w Lipnikach. (źródło: Wikipedia)
Mordów dokonywano głównie za pomocą narzędzi gospodarskich, potem
grabiono, niszczono i palono polskie sadyby. Ocaleni byli bezwzględnie
tropieni i wybijani, trwało to jeszcze kilka dni po 11 lipca. Nawet mury
kościołów nie powstrzymały zbrodniarzy, zaatakowano bowiem Polaków w
czterech kościołach i jednej kaplicy, gdzie oprócz wiernych zamordowano
trzech kapłanów, a czwartego raniono. Dzień, 11 lipca, jako symbol
męczeństwa Polaków kresowych zadanego przez banderowców jest trafnie
wybrany. Ani przedtem, ani potem na tak wielką skalę nie unicestwiano
Polaków w trakcie depolonizacji Kresów.

Na zdjęciu: Pomnik ofiar OUN-UPA we Wrocławiu
Materiały ekspozycyjne
zostały udostępnione przez Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum
Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Wystawa jest organizowana pod
patronatem Prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Busku Zdroju, Starosty
Buskiego Jerzego Kolarza oraz patronatem honorowym Marszałka Województwa
Świętokrzyskiego Adama Jarubasa. To już druga wystawa edukacyjna
przygotowana przez członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego
powiatu buskiego we współpracy z członkami koła powiatowego Forum
Młodych Ludowców.
Wystawa będzie prezentowana:
- 27
października - 14 listopada 2012 r. w budynku Buskiego Samorządowego
Centrum Kultury przy al. Mickiewicza 22 w Busku-Zdroju
- 18 listopada - 1 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy
- 2 grudnia - 14 grudnia 2012 r. w Gminnym Centrum Kultury w Solcu Zdroju.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
/Adrian Szczerba, JKR/