Szabla dla naczelnika. (video)
2012-10-24 17:05:36

W sobotę 20 października przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki stojącym przy I Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju odbyła się niecodzienna uroczystość.


Profesor Henryk Moćko, emerytowany nauczyciel i dyrektor buskiego ogólniaka, otrzymał  podarunek od swoich wychowanków - uczniów IV b, którzy czterdzieści lat temu zdawali w buskim liceum maturę i z okazji okrągłej rocznicy zorganizowali zjazd klasowy .

szabla003.jpg


Podarunkiem była szabla wykonana przez pułkownika Stanisława Kozioła z Broniny. Prezent swemu dawnemu wychowawcy, w imieniu koleżanek i kolegów, wręczyła absolwentka szkoły wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

 szabla001.jpg

szabla002.jpg


Znany z poczucia humoru Profesor Moćko, twierdząc, że z orężem jest na bakier, postanowił przekazać szablę przedstawicielom szkolnego samorządu
buskiego LO. Ma ona zastąpić tę skradzioną z pomnika we wrześniu.

Uroczystość pod pomnikiem zwieńczyła głośna salwa z armatniego działa.
Niewielka armata, replika tej użytej podczas starć pod Grunwaldem w 1410
roku, nabita prochem według średniowiecznej receptury, wystrzeliła aż
cztery razy.

szabla004.jpg

szabla005.jpg


Kiedy część oficjalna dobiegła końca zebrani podążyli za swym profesorem do szkoły. Po kilkudziesięciu latach znów zasiedli w szkolnych ławach. I powróciły wspomnienia… 

 










https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12592