Powiat Buski otrzymał wyróżnienie w IV edycji w konkursie „Samorząd Równych Szans” na najlepsze praktyki samorządów w zakresie polityki na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizatorem współzawodnictwa była Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.
Komisja konkursowa oceniła 125 wniosków opisujących działania samorządów z całej Polski przyczyniające się do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w różnych aspektach życia społecznego i zawodowego. Powiat Buski otrzymał wyróżnienie za realizację projektu EFS „Nowy Zawód – Nowy Start”.
W ramach tego projektu w 2011r. na 155 uczestników 100 osób było osobami niepełnosprawnymi. W roku ubiegłym w całym województwie świętokrzyskim zakładano zaktywizowanie 200 osób niepełnosprawnych w ramach projektów Europejskiego Funduszu Socjalnego, z czego połowę tej liczby stanowiły osoby niepełnosprawne z powiatu buskiego.
W ostatnich latach na zaspokojenie potrzeb osób niepełnosprawnych skierowano wiele różnorodnych działań, m.in. zamontowanie platformy windowej, zakup samochodu przystosowanego do przewozu niepełnosprawnych, a w projekcie tegorocznym utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Szkolenia organizowane w projekcie „Nowy Zawód – Nowy Start” przynoszą wymierne efekty, do czego przyczyniają się 1-2-miesięczne praktyki u pracodawców. W rezultacie podejmowanych działań ok. 20 procent beneficjentów otrzymało zatrudnienie, w tym również niepełnosprawni.
Komisja konkursowa, której przewodniczył Jarosław Duda Sekretarz Stanu w MPiPS a zarazem Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych, dostrzegła w działaniach Powiatu Buskiego korzystną progresję w poziomie osobistego i zawodowego kapitału mieszkańców powiatu biorących udział w projekcie EFS „Nowy Zawód – Nowy Start”. Wykorzystane metody ich aktywizacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej zasługują na wyróżnienie. Wartością dodaną jest także wzrost poziomu tolerancji i dobrej atmosfery dla społecznego funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
Wręczenie wyróżnienia miało miejsce 5 października 2012r. w Karpaczu w Hotelu Gołębiewski na uroczystej gali z udziałem około 360 osób, w tym reprezentujących sektor społeczny oraz instytucje publiczne i podmioty biznesowe z całego kraju. Z województwa świętokrzyskiego wyróżnienie otrzymał Powiat Buski i Konecki.
W imieniu Powiatu Buskiego wyróżnienie odebrał Andrzej Smulczyński dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie realizującego projekt „Nowy Zawód – Nowy Start”.
Warto dodać, iż Powiat Buski po raz drugi z rzędu otrzymuje to zaszczytne wyróżnienie. W roku ubiegłym uznaniem komisji konkursowej nagrodzono działania adresowane do osób niepełnosprawnych w roku 2010. Wyróżnienie odebrał wówczas osobiście Starosta Buski Jerzy Kolarz, a uroczystość zorganizowano w Zakopanem w Hotelu Nosalowy Dwór.
Patronat honorowy nad tegorocznym konkursem „Samorząd Równych Szans” objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Źródło: www.pcpr.busko.pl