Szanowni Państwo - Mieszkańcy Gminy Czarnocin. Gmina Czarnocin przystępuje do wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami wprowadzonego zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
(Dz. U. z 2012 r., poz.391).
Do
dnia 30.06.2013 roku będzie funkcjonowała dotychczasowa forma
polegająca na zawieraniu przez właścicieli nieruchomości
indywidualnych umów na odbiór odpadów
i rozliczaniu się z
firmami świadczącymi taką usługę.
Od
1 lipca 2013 r. odbiorcą odpadów komunalnych od mieszkańców
będzie firma wyłoniona w drodze przetargu zorganizowanego przez
Gminę. Właściciele nieruchomości będą uiszczali opłaty na
rzecz budżetu Gminy, która będzie zobowiązana pokrywać z tych
opłat wszelkie koszty związane z funkcjonowaniem systemu.
Naliczanie i pobór opłaty będzie się odbywać zgodnie z Ordynacją
podatkową. Rada Gminy Czarnocin uchwali wzór deklaracji, stawki, a
także termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłat za
gospodarowanie odpadami. O podejmowanych przez Gminę działaniach
będziecie Państwo informowani za pośrednictwem Sołtysów oraz
poprzez umieszczanie informacji na stronie internetowej Urzędu Gminy
w Czarnocinie: www.czarnocin.com.pl.
Przed
nami pierwsze ważne zadanie polegające na ustaleniu rzeczywistej
ilości i rodzajów odpadów powstających na
terenie Gminy. Od tego zależy bowiem prawidłowe skalkulowanie
kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.
W
związku z powyższym kieruję do właścicieli nieruchomości
ankietę do wypełnienia, która pozwoli nam uzyskać niezbędne dane
dotyczące wytwarzanych odpadów komunalnych.
Zamierzam
dołożyć wszelkich starań, by przygotować nowy system gospodarki
odpadami w oparciu o rzetelne informacje otrzymane przede wszystkim
od mieszkańców Gminy. Według mojej oceny taka forma pozyskania
danych, (w przeciwieństwie do opracowań statystycznych lub innych
źródeł, które najczęściej nie uwzględniają specyfiki terenów
wiejskich i uwarunkowań występujących w danej gminie), pozwoli
najtaniej i najdokładniej przygotować się
do wdrożenia systemu.
Wszelkie moje działania mają na celu
przeprowadzenie przetargu na wyłonienie wykonawcy odbioru odpadów w
sposób gwarantujący jak najkorzystniejszą cenę usługi, to będzie
miało wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez mieszkańców.
W związku z powyższym zwracam się do
Państwa o wypełnienie ankiet, w których
ujęte zostaną rzeczywiste ilości wytwarzanych poszczególnych
rodzajów odpadów.
Wypełnione ankiety należy zwrócić do
Sołtysów lub do Urzędu Gminy w Czarnocinie
w nieprzekraczalnym terminie do dnia 08.10.2012
r.,
co pozwoli dochować ustawowych terminów wdrożenia nowego systemu.
Wyjaśnień
w sprawie ankiet i wdrażania systemu gospodarki odpadami udzielają
pracownicy Urzędu Gminy w Czarnocinie (pokój nr 26, II piętro):
Leszek
Durbacz i Jolanta Kubicka, nr telefonu (41) 35-12-305.
Z poważaniem
Wójt Gminy
Czarnocin
Maria Kasperek
Ankieta dotycząca systemu gospodarowania odpadami komunalnymi