RELACJA Z DOŻYNEK CZARNOCIN GMINNYCH 2012.
2012-09-12 14:20:07

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj ... Tymi wymownymi słowami modlitwy rozpoczęły się w dniu 19 sierpnia 2012 r. na płycie boiska sportowego przy Urzędzie Gminy Dożynki w Czarnocinie.


Święto
Plonów poświęcone jest zbiorom zbóż z danego roku.
Urządzano
je początkowo dla żniwiarzy – służby folwarcznej i pracowników
najemnych w nagrodę za ich ciężką pracę wykonaną przy żniwach
i zebrane plony.


Gminne
Dożynki rozpoczęła modlitwa w kościele p. w. Najświętszej Marii
Panny w Czarnocinie, podczas której przybyli goście oraz okoliczni
rolnicy wspólnie z pod przewodnictwem księdza Zdzisława Sidło
dziękowali za tegoroczne plony.


Ubiegłorocznym
zwyczajem uroczysty korowód dożynkowy na płytę boiska sportowego
poprowadziła ceremonialnie Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży
Pożarnej z Dzierążni. Zaraz za nimi podążała najważniejszą
para dożynek: Pani Barbara Dymek z Czarnocina i Pan Zbigniew
Pierzchalski z Malżyc, którzy godziwie pełnili honory Starostów.


Pani
Barbara Dymek
wraz
z mężem Dariuszem prowadzą rodzinne gospodarstwo w miejscowości
Czarnocin o powierzchni 30 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w
uprawie buraka cukrowego, zbóż, ziemniaków oraz hodowli trzody
chlewnej


Pan
Zbigniew Pierzchalski
wraz
z żoną Agatą prowadzą rodzinne gospodarstwo
w miejscowości
Malżyce o powierzchni ok. 20 ha. Gospodarstwo rolne nastawione jest
przede wszystkim na uprawę wszelkiego rodzaju warzyw, zbóż,
buraków cukrowych i pastewnych oraz hodowlę bydła opasowego i
trzody chlewnej.


Państwo
Starostowie zgodnie z obyczajem obrzędu Święta Plonów przekazali
na ręce Wójt Gminy Czarnocin Pani Marii Kasperek i Przewodniczącego
Rady Gminy w Czarnocinie Pana Kazimierza Warszawy okazały, dorodny,
chrupiący, upieczony z tegorocznych plonów dożynkowy bochen
chleba. Zaś aby tradycji stało się zadość Pani Wójt
sprawiedliwie go podzieliła, tak aby nikomu nie zabrakło i w
asyście Starostów rozczęstowano wśród gości.


Swoją
obecnością na Dożynkach Gminych zaszczycili zacni gości: Tadeusz
Kowalczy - Radny Sejmiku Województwa, Bernard Antos – Sekretarz
Województwa Świętokrzyskiego, Halina Opilska – Wiceprezes
Zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Związek Nauczycielstwa
Polskiego,
Jan
Nowak – Starosta Kazimierski,

Zbigniew Jakubas – Urzędujący Członek Zarządu, Antoni Kocela –
Radny Powiatu,
Zbigniew
Cichoń – Skarbnik Powiatu, Marek Krupa – Sekretarz Powiatu,

Bożena Pytel - Dyrektor PCPR Kazimierza Wielka, w imieniu Pana
Kazimierza
Zabłotnego – Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej –
Brygadier Janusz Buła,

w
imieniu Pana Piotra Węglińskiego – Komendant Komendy Powiatowej
Policji – Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. szt.
Grzegorz Mróz,
Maria
Derlatka – Dyrektor Banku
Krakowskiego
Banku Spółdzielczego Oddział Ciuślice,
Anna
Karwat Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Busku - Zdroju,
Beata
Buła – Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Nauczycielstwa
Polskiego oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich, Związku
Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenie społeczno – sportowe,
przedstawiciele ŚODR, LGD “Perły Ponidzia”,, Izby Rolnej w
osobie Pana Dariusza Dymka, Dyrektorzy Szkół i Placówek
Oświatowych, Lekarze Kadiolodzy z Oddziału Kadiologii Inwazyjnej w
Pińczowie wraz z przedstawicielami Ośrodka Zdrowia “SALUS” oraz
wiele szlachetnych gości.


Wieńcowy
korowód prowadziła Pani Zdzisława Lopard, która

przybliżyła wszystkim przybyłym oryginalny tekst pieśni śpiewany
przez żniwiarzy, po czym nastąpiło podziękowanie za tegoroczny
plon, za chleb powszedni, świeży, miękki i wręczenie 11 wieńców
Dożynkowych przybyłych z miejscowości:
Czarnocin,
Cieszkowy, Ciuślice, Kolosy, Miławczyce, Michałowice,
Opatkowiczki, Sokolina, Stradów, Swoszowice, Zagajów;


Dożynki
uświetniły znakomite występy artystyczne przedszkolaków z
Publicznego Przedszkola w Czarnocinie, dzieci: ze Szkoły Podstawowej
w Czarnocinie, ze Szkoły Podstawowej im. Leona Wójcickiego w
Sokolinie oraz młodzieży z Gimnazjum im. Armii Krajowej w
Cieszkowach.


Podczas
oficjalnej części uroczystości w obecności Przewodniczącego
Gminnej Komisji Rolnej Pana Marka Sadego, Pani Wójt ogłosiła
werdykt konkursu „Piękna i Bezpieczna Zagroda Przyjazna
Środowisku”. Do konkursu przystąpiło 5 gospodarstwa: Pierwsze
miejsce zdobyło gospodarstwo Państwa
Katarzyny
i Mikołaja Sambórów z Czarnocina, zaś wyróżnienia i
podziękowania za uczestnictwo otrzymali: Państwo Aneta i Piotr
Grabowscy z Opatkowiczek, Państwo Aneta i Robert Cebulowie z
Ciuślic, Państwo Monika i Krzysztof Lotko z Ciuślic

oraz Pan Dominik Augustyn z Mikołajowa. Przy dokonywaniu oceny brane
pod uwagę były m.in.: ogólny wygląd gospodarstwa, stan techniczny
i estetyka budynków.


Znają
dobre serca przybyłych gości, podczas uroczystości
Święta
Plonów – Dożynek Gminnych za Zgodą Pani Wójt młodzież podjęła
kroki w celu przeprowadzenia na lokalnej uroczystości kwesty na
rzecz małego Antosia.


Antoś
urodził się w kwietniu tego roku. Obecnie ma niespełna 5 miesięcy.
Antoś jest małym mieszkańcem powiatu kazimierskiego.


Na
jego twarzy niemal bezustanne rysuje się cudowny uśmiech, a pełne
nadziei oczy patrzą z ufnością na otaczający go świat. Choć na
pozór wygląda na zdrowego przyszedł na świat z bardzo rzadko
spotykaną wadą serca. Antoś na okienko aortalno – płucne, czyli
dodatkowe połączenie w miejscu, w którym być go absolutnie nie
powinno – między aortą a tętnicą płucną.


Antoś
zaraz po narodzinach zamiast do domu trafił do Uniwersyteckiego
Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Leczenie tak skomplikowanej wady
jest niezwykle trudne i wymaga postępowania kardiochirurgicznego co
szczególnie dla małego dziecka wiąże się z zagrożeniami.
Ostatnio pojawiła się jednak nowa nadzieja związana z próbą
zamknięcia okienka podczas zabiegu cewnikowania serca. Sukces tego
zabiegu jest możliwy jednak nigdy nie ma 100% pewności. Jest
możliwość wykonania tego niezwykle trudnego zadania
w klinice
w Monachium, gdzie zabieg zostanie finalnie przeprowadzony. Klinika w
Monachium wymaga przed przyjęciem dziecka dokonania pełnej opłaty,
zarówno za zabieg cewnikowania jak i możliwą operację, której
koszt to 21 700 euro.


W
formalne przeprowadzenie zbiórki zaangażowana była przede
wszystkim młodzież
z Czarnocina, a w szczególny sposób Paula
Kowalska oraz Aleksandra Kwiecień.


Kwota
1.050,20 zł. choć znikoma w stosunku do wielkości potrzeb jest
gestem solidarności
z małym Antkiem.


Antkowi
można pomóc dokonując wpłaty na rachunek Fundacji: Fundacja na
rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis 86 1600 1101 0003 0502 1175
2150 z dopiskiem „Antek Kletschka”.


Atrakcyjnymi
uzupełnieniem były wybornie zaopatrzone w swojskie, wiejskie,
zdrowe jadło stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Cieszków, Ciuślic,
Czarnocina, Kolos, Sokoliny i Zagajowa. Panie zapraszały wszystkich
chętnych na degustację swoich przekąsek.


Podczas
Dożynek promował się Krakowski Bank Spółdzielczy – Oddział
Ciuślice, Bank Spółdzielczy w Busku Zdroju – Oddział Krzyż,
Firma
Handlowo – Usługowa. Zakład Produkcyjny, Topola – Waldemar
Bober,
Oddział
Kadiologii Inwazyjnej w Pińczowie,


Świętokrzyski
Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej.


W
przygotowania szczególnie zaangażowane było Koła Gospodyń
Wiejskich, a w szczególności KGW z Czarnocina, którzy pełnili
funkcję gospodarzy, Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z
Cieszków, Sokoliny, Bieglowa, Ciuślic, Opatkowiczek, a w
szczególności OSP z Czarnocina, Stowarzyszenie społeczno –
sportowe „CZARNI” na rzecz rozwoju Gminy Czarnocin i okolic.


Specjalne
podziękowania należą się dla naszych nieocenionych sponsorów.
Nasi
sponsorzy to istoty o ogromnym, ciepłym i wrażliwym sercu.
Współpracujące z UG w Czarnocinie od kilkunastu lat i nigdy nie
odmawiające pomocy.


Dzięki
ich uprzejmości mogliśmy zorganizować i uświetić to tegoroczne
Święto Plonów.


Oto
nasi drodzy sponsorzy:


Radosław
Gruszka

– „OWOCE WARZYWA”, Będziaki;


Ryszard
Cham

– Handel węglem, Transport Towarowy, Swoszowice;


Bożena
i Zbigniew Mętlowie

– Firma Handlowa „NUTEX”, Ciuślice;


Mariusz
Gącik

– Firma Remontowo Budowlana, Kazimierza Wielka;


Jan
Głąb

Piekarnia „Chlebek”, Czarnocin;


Marian
Kular

– Zakład Produkcji Masarskiej, Miławczyce;


Piotr
Bryła

– Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowo – Usługowe, „
STODOŁA”, Sokolina,


Adam
Sambur

– Usługi przewozowe, Cieszkowy;


Lesław
Przeniosło

– Firma Transportowa „TRANZBED”, Będziaki;


Lesław
Pustelnik

– Firma Handlowo – Usługowa „POL-MAG”, Bedziaki;


Agnieszka
Kubicka

– Słoneczne Ogrody, Swoszowice;


Waldemar
Bober

– Firma Handlowo – Usługowa, Zakład Produkcyjny, Topola;


Robert
Lewandowski

– Roboty ziemno – drogowe, „EKOROB”;


Krakowski
Bank Spółdzielczy, Oddział Ciuślice;


Bank
Spółdzielczy Busko – Zdrój, Oddział Kazimierza Wielka, Filia
Krzyż;


Dożynki
zakończyły się zabawą taneczną „pod chmurką”.

















https://swietokrzyskie.info/printnews.php?id=12505